Liga Światowa: Do Włoch po niespodziankę

Reprezentacja Polski w dwóch meczach Ligi Światowej wywalczyła trzy punkty. Po niespodziewanej wygranej w Marindze z Brazylią 3:0 kolejnym rywalem białoczerwonych będą najlepsi w grupie A Włosi. Podopieczni Mauro Berutto w czterech dotychczas rozegranych spotkaniach odnieśli komplet zwycięstw.

Tegoroczna edycja rozgrywek Ligi Światowej rozpoczęła się dla Polaków nadspodziewanie dobrze. Biało-czerwoni z dwóch wyjazdowych spotkań w brazylijskiej Marindze z ekipą „Canarinhos” przywieźli jedno, niezwykle cenne zwycięstwo. Po dość pechowej porażce w pierwszym meczu 0:3, w drugim spotkaniu triumfatorzy Ligi Światowej z 2012 roku zrewanżowali się Brazylijczykom, wygrywając takim samym stosunkiem setów. Rangę tego sukcesu potęguje fakt, iż Polacy wystąpili w tych meczu w mocno eksperymentalnym składzie, bez Mariusza Wlazłego czy Bartosza Kurka. Pod ich nieobecność liderem drużyny w piątkowym meczu był Rafał Buszek. Przyjmujący Asseco Resovii Rzeszów, dla którego było to dopiero drugie spotkanie w barwach reprezentacji, zapisał na swoim koncie szesnaście punktów, w tym piętnaście po ataku (przy skuteczności 65 procent). O tym czy Mistrzowie Europy z 2009 roku postarają się o kolejną niespodziankę, przekonamy się już dziś, kiedy to biało-czerwoni rozegrają pierwszy z dwóch meczów LŚ z reprezentacją Włoch.

Nasz dzisiejszy rywal jest jednym z głównych pretendentów do końcowego triumfu w popularnej „Światówce”. Podopieczni Mauro Berutto wygrali wszystkie cztery mecze i z kompletem dwunastu punktów zdecydowanie przewodzą stawce w grupie A. Squadra Azzurra, mimo pewnego udziału w Final Six z racji organizowania turnieju finałowego, do konfrontacji z Polską przystąpi w niemal najsilniejszym zestawieniu. Diametralnie inaczej wygląda sytuacja kadrowa w zespole prowadzonym przez francuskiego szkoleniowca, Stephana Antigę. Wolne po zwycięskich kwalifikacjach do przyszłorocznych mistrzostw Europy dostali: Paweł Zagumny, Mariusz Wlazły, Michał Winiarski oraz Bartosz Kurek. Ten ostatni narzeka na ból pleców, ale selekcjoner polskiej reprezentacji zapewnia, że ze skrzydłowym Lube Banca Macerata wszystko jest już w porządku i będzie mógł na niego liczyć już za tydzień, kiedy Polacy przystąpią do rewanżowej potyczki z Włochami w katowickim Spodku. Do kadry powrócili natomiast środkowi Piotr Nowakowski i Łukasz Wiśniewski, rozgrywający Łukasz Żygadło oraz libero Paweł Zatorski.

Dotychczasowy bilans spotkań obu ekip w rozgrywkach Ligi Światowej jest dla naszej drużyny wręcz katastrofalny. Polscy siatkarze wygrali zaledwie jedno z sześciu spotkań przeciwko reprezentacji Włoch. Po raz ostatni zespoły te zmierzyły się 7 lipca 2011 roku w Gdańsku podczas turnieju Final Eight. Wówczas biało-czerwoni dowodzeni przez Andreę Anastasiego przegrali gładko 0:3, w setach do 15, 20 i 20.

Terminarz spotkań:

Włochy – Polska 6 czerwca 2014r. godz. 20:30 (Bari)

Włochy – Polska 8 czerwca 2014r. godz. 20:00 (Rzym)

14osobowy skład reprezentacji Polski na mecze z Włochami:

Rozgrywający: Fabian Drzyzga, Łukasz Żygadło

Atakujący: Grzegorz Bociek, Dawid Konarski

Środkowi: Karol Kłos, Piotr Nowakowski, Łukasz Wiśniewski, Andrzej Wrona,

Przyjmujący: Rafał Buszek, Wojciech Ferens, Mateusz Mika, Michał Ruciak

Libero: Krzysztof Ignaczak, Paweł Zatorski

14osobowy skład reprezentacji Włoch na mecze z Polską:

Rozgrywający: Michele Baranowicz, Dragan Travica

Atakujący: Luca Vettori, Ivan Zaytsev

Środkowi: Thomas Beretta, Emanuele Birarelli, Simone Buti, Matteo Piano

Przyjmujący: Jiri Kovar, Filippo Lanza, Simone Parodi, Luigi Randazzo

Libero: Massimo Colaci, Salvatore Rossini

Sport/RIRM

drukuj