Ekstraklasa. Zwycięstwa Widzewa i Lecha; remis Miedzi z Cracovią

W niedzielnych spotkaniach 13. kolejki PKO BP Ekstraklasy Miedź Legnica zremisowała z Cracovią (1:1). W Łodzi Widzew pokonał Zagłębie Lubin (3:0), a Lech Poznań na wyjeździe pokonał ekipę Górnika Zabrze (2:1).

W niedzielę na ławce trenerskiej Miedzi zadebiutował Radosław Bella, a więc dotychczasowy asystent Wojciecha Łobodzińskiego. Gospodarze walczyli o przerwanie serii trzech porażek z rzędu. Bliscy wyjścia na prowadzenie byli po nieco ponad kwadransie gry. Wtedy to Maxime Dominguez trafił w słupek. Większą skutecznością wykazali się przyjezdni. W 35. minucie Jakub Myszor strzałem z szesnastego metra pokonał golkipera.

Po zmianie stron lepiej prezentowali się legniczanie, co zaowocowało zdobytym golem. W 52. minucie w Nemanja Mijusković wygrał pojedynek główkowy i zagrał do Angelo Henriqueza. Ten wyprzedził Karola Niemczyckiego i z bliskiej odległości doprowadził do remisu. Ostatecznie spotkanie zakończyło się remisem 1:1.

***

Widzew jest rewelacją bieżącego sezonu Ekstraklasy. W 13. kolejce zespół gościł na własnym stadionie drużynę Zagłębia Lubin. Łodzianie od początku rywalizacji ruszyli na swoich rywali. Już w 6. minucie w poprzeczkę trafił Bartłomiej Pawłowski. Po pół godzinie gry za zagranie futbolówki ręką w polu karnym arbiter podyktował „jedenastkę” dla gospodarzy. Do jej wykonania podszedł Marek Hanousek. Czech przegrał pojedynek z Gerardem Bieszczadem. Okazało się jednak, że Marko Poletanović zbyt szybko wbiegł w „szesnastkę”, przez co stały fragment gry musiał zostać powtórzony. Tym razem do jego wyegzekwowania podszedł Martin Kreuzriegler. Obrońca nie pomylił się, dając prowadzenie swojej drużynie.

Łodzianie podwyższyli tuż po zmianie stron. Jordi Sanchez ruszył prawą stroną, minął obrońcę, a następnie wyłożył futbolówkę Ernestowi Terpiłowskiemu. Pomocnikowi nie pozostało nic innego, jak tylko dostawić nogę i podwyższyć na 2:0. Wynik został ustalony w 66. minucie. Pawłowski odzyskał piłkę, po czym zagrał do Hanouska. Czech z około siedemnastu metrów przymierzył w samo okienko.

Widzew wygrał w pełni zasłużenie, dzięki czemu przybliżył się do czołówki.

***

W Zabrzu miejscowy Górnik podejmował z kolei Lecha Poznań. Goście bardzo szybko ruszyli do ofensywy. W 4. minucie jeden z defensorów gospodarzy powstrzymał Filipa Marchwińskiego, a następnie próbował wybić futbolówkę. Ta trafiła jednak pod nogi Mikaela Ishaka. Szwed uderzył zza pola karnego, wpisując się na listę strzelców.

Podopieczni Bartoscha Gaula bardzo szybko odpowiedzieli. Antonio Milić sfaulował w polu karnym Lukasa Podolskiego, przez co arbiter wskazał na „wapno”. Pewnym egzekutorem „jedenastki” został Szymon Włodarczyk. Decydująca była 67. minuta. Sędzia tym razem podyktował rzut karny za przewinienie Richarda Jensena. „Kolejorz” stanął więc przed szansą na ponowne objęcie prowadzenia. Do piłki podszedł Mikael Ishak i pewnie pokonał golkipera. Zabrzanie próbowali doprowadzić do remisu. To ostatecznie się nie udało, przez co „Górnicy” musieli pogodzić się z trzecią porażką z rzędu.