Ekstraklasa. Przełamanie Pogoni, Lechia atakuje podium

Pogoń Szczecin – po serii czterech ligowych meczów bez zwycięstwa – pokonała na wyjeździe Jagiellonię Białystok 1:0 i umocniła się na drugiej pozycji w tabeli PKO Ekstraklasy. Do podium zbliżyła się natomiast czwarta w stawce Lechia Gdańsk, która ograła u siebie Wisłę Kraków 2:0.

Pogoń Szczecin przełamała się na Jagiellonii, triumfując w Białymstoku 1:0. Bohaterem meczu został Michał Kucharczyk, który w 64. minucie wykorzystał dośrodkowanie Jakuba Bartkowskiego z prawego skrzydła i ze stoickim spokojem, mierzonym uderzeniem z dwunastu metrów posłał futbolówkę do siatki. Ekipa Kosty Runjaica przerwała tym samym serię czterech ligowych spotkań bez zwycięstwa, pozostając się na drugim miejscu w tabeli. „Duma Podlasia” zanotowała z kolei trzecią porażkę z rzędu, w efekcie czego plasuje się dopiero na dwunastej pozycji.

Na fotelu lidera umocniła się Legia Warszawa. Mistrzowie Polski coraz pewniej zmierzają po obronę tytułu, a w miniona sobotę rozprawili się na własnym terenie z Wartą Poznań 3:2. Komplet trzech „oczek” podopieczni Czesława Michniewicza zawdzięczają głównie Filipowi Mladenoviciowi. Reprezentant Serbii popisał się dubletem (drugim w obecnym sezonie) oraz zaliczył asystę przy trafieniu Pawła Wszołka. Dzięki wygranej, „Wojskowi” zachowali bezpieczny, siedmiopunktowy dystans nad Pogonią.

Trzecia jest niezmiennie największa rewelacja trwających rozgrywek – Raków Częstochowa. Drużyna Marka Papszuna zremisowała w Płocku z tamtejszą Wisłą 2:2 i taki wynik może uznać za sukces. Do 72. minuty przegrywała bowiem 0:2, a sygnał do odrabiania strat dał wówczas Kamil Piątkowski. Jedno „oczko” zapewnił gościom natomiast Ivi Lopez, który pewnie wykorzystał rzut karny, zdobywając siódmą ligową bramkę w bieżącej kampanii.

Do Rakowa – na trzy punkty – zbliżyła się czwarta w stawce Lechia Gdańsk. Zespół z Trójmiasta pokonał u siebie będącą ostatnio w dobrej formie Wisłę Kraków 2:0, notując szósty mecz z rzędu bez porażki w PKO Ekstraklasie. Ze zwycięstwa cieszył się również Górnik Zabrze, ogrywając na własnym stadionie Zagłębie Lubin 2:0. Wygrana sprawiła, że ekipa Marcina Brosza przesunęła się z ósmej na piątą lokatę.

W pozostałych spotkaniach 21. serii gier remisami zakończyły się starcia Cracovii ze Śląskiem Wrocław (1:1) oraz Lecha Poznań z Piastem Gliwice (0:0), z kolei w konfrontacji beniaminków – górą Stal Mielec. Podopieczni Leszka Ojrzyńskiego pokonali na własnym boisku Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1 i dzięki temu wydostali się ze strefy spadkowej, awansując na piętnastą pozycję w tabeli. Stawkę zamykają zaś piłkarze Roberta Kasperczyka.