Ekstraklasa. Pogoń wygrywa w Lubinie i umacnia się na pozycji lidera

Pogoń Szczecin pokonała na wyjeździe Zagłębie Lubin 1:0 w meczu otwierającym 12. kolejkę PKO BP Ekstraklasy. Gola dającego komplet punktów gościom strzelił Adam Buksa. „Portowcy”, dzięki wygranej, umocnili się na pozycji lidera.

Starcie najskuteczniejszej ofensywy w lidze z liderem rozgrywek zaczęło się po myśli podopiecznych Koste Runjaicia. W 6. minucie Srdjan Spiridonović z łatwością minął na lewej stronie Jakuba Tosika, perfekcyjnie wyłożył piłkę Adamowi Buksie, a ten niskim strzałem z kilku metrów pokonał bezradnie interweniującego Dominika Hładuna.

Odpowiedź Zagłębia mogła być natychmiastowa. W 12. minucie świetną okazję zmarnował jednak Alan Czerwiński, który po centrze Sasy Balicia uderzył głową z bliskiej odległości tuż obok słupka.

Wydawało się, że niewykorzystana szansa tylko napędzi zespół Martina Seveli do jeszcze bardziej skomasowanych ataków. Nic z tych rzeczy. W dalszej fazie tempo meczu wyraźnie spadło, sytuacji podbramkowych było jak na lekarstwo, a gra toczyła się głównie w środkowej strefie boiska.

Ciekawie zrobiło się dopiero w 36. minucie, gdy Dominik Hładun w dobrym stylu obronił strzał Jakuba Bartkowskiego. Chwilę później golkiper „Miedziowych” po raz kolejny stanął na wysokości zadania. Tym razem po niezłym uderzeniu Sebastiana Kowalczyka. Do przerwy wynik nie uległ zmianie.

Kilkanaście sekund po zmianie stron bliski szczęścia był Sasa Zivec. Słoweniec groźnie przymierzył z szesnastu metrów, lecz futbolówka przeleciała nieznacznie obok słupka – gdyby wpadła do siatki, Dante Stipica nie miałby nic do powiedzenia.

Po nerwowym początku gościom udało się uspokoić sytuację. Zagłębiu brakowało argumentów w ataku, a miejscowi kibice dali wyraz swojej frustracji, odpalając środki pirotechniczne. Sędzia Szymon Marciniak musiał na chwilę przerwać spotkanie, a po jego wznowieniu postanowił utemperować zapał zawodników, „wręczając” żółte kartki m.in. Lubomirowi Guldanowi oraz Tomasowi Podstawskiemu.

W 83. minucie znakomitą paradą popisał się Dante Stipica, który obronną ręką wyszedł ze starcia z Sasą Zivcem. Pogoń ostatecznie dowiozła skromne prowadzenie do końca, dzięki czemu zachowała pozycję lidera PKO BP Ekstraklasy. „Miedziowi” natomiast – przynajmniej do niedzieli – pozostaną na dziesiątym miejscu w tabeli.