Ekstraklasa. Lider traci punkty, wysoka wygrana Lecha na obchody 100-lecia klubu

W sobotę rozegrane zostały aż cztery spotkania w ramach 26. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. W Częstochowie lider rozgrywek – Raków – zremisował z warszawską Legią. 100-lecie powstania klubu w najlepszym możliwym stylu uczcili piłkarze poznańskiego Lecha, którzy na wypełnionym niemal w komplecie kibicami stadionie pokonali Jagiellonię Białystok 3:0. Trzy punkty dopisały również ekipy z Wrocławia i Gdańska.

Na trudny teren do Płocka przyjechał Śląsk, który w poprzednich 9 spotkaniach nie wygrał ani razu. Stąd też zmiana szkoleniowca – Jacka Magierę zastąpił Piotr Tworek.

Pierwsza połowa w większości upłynęła pod dyktando gospodarzy, którzy udokumentowali swoją przewagę golem Piotra Tomasika. Tuż przed przerwą piłkę do siatki Śląska skierował Kristian Vallo, jednak znajdował się na spalonym i trafienie zostało anulowane.

W drugiej połowie role się zmieniły. Inicjatywę przejęli wrocławianie. Do wyrównania doprowadził w 53. minucie Erik Exposito. Goście zadali decydujący cios w doliczonym czasie gry. Bohaterem Śląska został Fabian Piasecki, który skutecznie główkował po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Po wygranej w Płocku wrocławianie mają w dorobku 30 punktów i nieco oddalają się od strefy spadkowej.

***

W Częstochowie doszło do starcia lidera rozgrywek – Rakowa – z mistrzem Polski, Legią Warszawa. Podopieczni Marka Papszuna w tym roku w lidze jeszcze nie przegrali. Z kolei stołeczny zespół wygrał cztery poprzednie ligowe mecze z rzędu.

W pierwszej połowie optyczną przewagę mieli gospodarze, jednak nie potrafili przekuć ją na bramki. To jednak Legia znalazła sposób na defensywę rywala. Gola zdobył Paweł Wszołek, który sfinalizował akcję Macieja Rosołka i Rafy Lopesa. W drugiej połowie Raków zdołał jednak doprowadzić do wyrównania. Tym razem Ivi Lopez skutecznie egzekwował rzut karny w 71. minucie.

Częstochowianie, tracąc punkty z Legią, stracili również pozycję lidera ligi na rzecz Pogoni Szczecin.

***

Po trzech meczach bez wygranej na zwycięską ścieżkę chciała wrócić gdańska Lechia. Biało-zieloni podejmowali beniaminka z Łęcznej, który po serii spotkań bez przegranej poniósł dwie porażki w dwóch ostatnich kolejkach.

Górnik w pierwszych kilkunastu minutach pierwszej połowy potrafił kilkukrotnie nastraszyć swojego rywala, jednak z biegiem czasu przewagę zaczęła zyskiwać Lechia. Wynik spotkania otworzył w doliczonym czasie gry Cristian Clemens. Niemiec pokonał Macieja Gostosmkiego strzałem sprzed pola karnego. W drugiej połowie beniaminek próbował doprowadzić do remisu, jednak to gdańszczanie zdołali ponownie umieścić piłkę w siatce, za sprawą Łukasza Zwolińskiego, byłego gracza … zespołu z Łęcznej.

Lechia dzięki dzisiejszej wygranej awansowała na czwarte miejsce w ligowej tabeli z dorobkiem 43 punktów.

***

W Poznaniu mecz z Jagiellonią pokrył się w czasie z obchodami 100-lecia powstania klubu. Z tej okazji na trybunach obiektu przy Bułgarskiej zasiadło ponad 40 tysięcy widzów, który liczyli na to, że piłkarze Kolejorza uczczą tę ważną rocznicę ligową wygraną.

Pierwsza połowa okazała się jednak rozczarowaniem. Zabrakło goli, jak również ciekawych akcji ofensywnych. Lechici zdecydowanie lepiej zaprezentowali się po przerwie. Na 1:0 dla gospodarzy strzelił Mikael Ishak. Dla Szweda było to 14. ligowe trafienie w tym sezonie. Drugą bramkę dla poznaniaków zdobył Joao Amaral, który pojawił się na murawie na początku drugiej części gry. Portugalczyk dopisał do swojego dorobku również asystę przy golu Dawida Kownackiego, który ustalił rezultat spotkania na 3:0 dla Kolejorza.

Lech skorzystał z wpadki Rakowa i zrównał się punktami z zespołem z Częstochowy.