Ekstraklasa. Legia, Pogoń i Raków zgodnie wygrywają. Przełamanie Lecha

W hicie 26. kolejki PKO Ekstraklasy Legia Warszawa pokonała Piasta Gliwice 1:0 i zachowała bezpieczny dystans punktowy nad Pogonią Szczecin. „Portowcy” w takim samym stosunku bramkowym wygrali z Górnikiem Zabrze. Po komplet punktów sięgnął również Raków Częstochowa (2:0 z Wartą Poznań). Przełamał się natomiast Lech Poznań, ogrywając Lechię Gdańsk 3:0.

Legia Warszawa wykonała ważny krok w stronę mistrzostwa Polski – 15. w historii klubu. Podopieczni Czesława Michniewicza pokonali na wyjeździe znajdującego się w dobrej formie w ostatnich tygodniach Piasta Gliwice 1:0, a o wszystkim przesądziła akcja z 75. minuty. Wówczas Rafael Lopes skorzystał na podaniu Josipa Juranovicia i uderzeniem po koźle – tuż przy słupku – zapewnił „Wojskowym” zwycięstwo.

Wygrana sprawiła, że obrońcy tytułu zachowali sześciopunktową przewagę nad drugą Pogonią Szczecin, która zanotowała 3. triumf z rzędu w rozgrywkach. Tym razem ekipa Kosty Runjaica skromnie ograła na własnym terenie Górnika Zabrze 1:0. Komplet „oczek” gospodarzom zapewnił Rafała Kurzawa. 29-letni zawodnik w 20. minucie spotkania mocnym strzałem z kilku metrów zaliczył swoją premierową bramkę na ligowych boiskach w Polsce po powrocie do kraju z zagranicznych wojaży.

Coraz bliżej zakończenia sezonu w PKO Ekstraklasie na podium jest Raków Częstochowa. Największa rewelacja trwającej kampanii znów sięgnęła po trzy punkty, pokonując w delegacji Wartę Poznań 2:0. Kto wie, jak potoczyłyby się losy meczu, gdyby choć jeden z dwóch rzutów karnych wykorzystali zawodnicy Piotr Tworka. Zimnej krwi z jedenastu metrów zabrakło jednak najpierw Mateuszowi Kupczakowi, a następnie – Mateuszowi Kuzimskiemu.

Przełamał się Lech Poznań. „Kolejorz” zwyciężył na własnym terenie z starciu z Lechią Gdańsk 3:0, a wszystkie gole strzelił po zmianie stron. Dzięki temu drużyna ze stolicy Wielkopolski przerwała serię pięciu spotkań bez ligowej wygranej, a w tabeli awansowała na 9. pozycję. Aż siedem bramek padło natomiast we Wrocławiu, gdzie Śląsk zmierzył się z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Jeszcze w 83. minucie bliżej sukcesu byli piłkarze Roberta Kasperczyka, ale trafienia Konrada Poprawy oraz Roberta Picha pozwoliły ostatecznie cieszyć się z trzech „oczek” podopiecznym Jacka Magiery (4:3).

W pozostałych meczach 26. kolejki PKO Ekstraklasy Zagłębie Lubin rozbiło u siebie Wisłę Kraków 4:1, Cracovia ograła przy Kałuży Wisłę Płock 1:0, zaś w Białymstoku miejscowa Jagiellonia zremisowała ze Stalą Mielec 3:3. Zespół Włodzimiera Gąsiora, który zamyka ligową stawkę, uchronił się przed porażką w 90. minucie, kiedy to dośrodkowania Roberta Dadoka na gola zamienił uderzeniem głową Mateusz Mak.