Ekstraklasa. Lech wygrywa derby i zostaje mistrzem Polski! Przesądziła wpadka Rakowa

Po sobotnich meczach 33 kolejki Ekstraklasy poznaliśmy mistrza Polski sezonu 2021/2022. Tytuł zapewnili sobie piłkarze poznańskiego Lecha, którzy w derbach stolicy Wielkopolski pokonali 2:1 Wartę. Jednocześnie swój mecz przegrał Raków Częstochowa, który uległ Zagłębiu Lubin 0:1.

Piłkarską sobotę w Ekstraklasie rozpoczął mecz w Niecieczy pomiędzy Bruk-Betem Termaliką a Piastem Gliwice. Gospodarze zachowywali jeszcze szanse na pozostanie w lidze, ale musieli to spotkanie wygrać.

Beniaminek w pierwszej połowie stworzył sobie kilka niezłych okazji bramkowych, a w 44. minucie miał szansę na zdobycie gola z rzutu karnego. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Piotr Wlazło i … nie trafił w światło bramki. W drugiej części gry ręką we własnym polu karnym zagrał zawodnik Bruk-Betu i tym razem sędzia przyznał rzut karny dla Piasta. Skutecznym egzekutorem okazał się Tomas Huk, który w ten sposób zapewnił trzy punkty swojej drużynie, jednocześnie przypieczętowując spadek ekipy z Niecieczy.

Warta Poznań w meczu derbowym, rozgrywanym w … Grodzisku Wielkopolskim, podejmowała Lecha. Kolejorz mógł po tej kolejce świętować mistrzostwo Polski, ale oprócz zwycięstwa nad Zielonymi musiał liczyć na stratę punktów przez Raków.

W 10. minucie na prowadzenie wyszła Warta. Rzut karny, podyktowany za faul Mickeya van der Harta na piłkarzu gospodarzy, zamienił na gola Michał Kopczyński. Lech doprowadził do remisu 12 minut później. Błąd piłkarzy Zielonych wykorzystał Joao Amaral, który technicznym strzałem z okolic szesnastego metra pokonał Jędrzeja Grobelnego. Tuż przed przerwą Kolejorz zdobył bramkę na 2:1. Z kilku metrów golkipera rywali pokonał Mikael Ishak. Ostatecznie to trafienie zapewniło trzy punkty podopiecznym Macieja Skorży, którym pozostało liczyć na to, że Raków nie pokona Zagłębia Lubin.

Piłkarzy z Częstochowy wbrew pozorom czekało ciężkie zadanie. Zagłębie, które wciąż nie było pewne utrzymania w Ekstraklasie, w poprzedniej kolejce rozbiło aż 6:1 w wyjazdowym starciu Radomiaka.

W pierwszej połowie bramki nie padły, choć to Miedziowi kilkakrotnie zmusili do interwencji golkipera gości. W drugiej części spotkania sytuacja się odwróciła. To Raków stwarzał sobie okazje do strzelenia bramki. W doliczonym czasie gry sędzia podyktował jednak rzut karny dla lubinian za zagranie ręką jednego z zawodników gości. Trafienie na wagę trzech punktów dla Zagłębia zapisał na swoje konto Kacper Chodyna. Tym samym Miedziowi zapewnili sobie utrzymanie, zaś Lechowi… mistrzostwo Polski.

Ostatni sobotni mecz był starciem trzeciej i czwartej drużyny w tabeli – Pogoni i Lechii. Biało-zieloni mieli atut własnego stadionu, na którym do tej pory w każdym ligowym spotkaniu w tym sezonie strzelali przynajmniej jednego gola.

Znakomita passa dobiegła jednak końca. To starcie zakończyło się bezbramkowym remisem, choć trzeba przyznać że okazji bramkowych dla obu drużyn nie brakowało. Bardzo dobrze spisywali się jednak bramkarze: Dante Stipica oraz Dusan Kuciak, którzy w kilku sytuacjach popisywali się świetnymi paradami.

Podział punktów w Gdańsku oznacza, że Lechia jest już pewna czwartego miejsca w ligowej tabeli, dającego grę w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy. Pogoń wciąż może zdobyć wicemistrzostwo Polski, jednak musi wygrać swoje spotkanie i liczyć na porażkę Rakowa.