Polacy za granicą. Glik jeden krok do mistrzostwa Francji; Grosicki żegna się z Premier League

Kamil Glik i jego Monaco uczynili kolejny, poważny krok w stronę mistrzostwa Francji. Drużynie z Księstwa po tym, jak rozbiła dziś Lille 4:0, do zdobycia krajowego trofeum wystarczy zaledwie jeden punkt. Na przeciwnym biegunie znalazło się natomiast Hull City. Ekipa Kamila Grosickiego po porażce z Crystal Palace (0:4) opuściła bowiem szeregi Premier League.

Dzisiejsza wysoka wygrana z Lille (4:0) sprawiła, że Monaco jest już niemal pewne przerwania czteroletniej hegemonii Paris Saint-Germain i tym samym wywalczenia mistrzostwa Francji. Aby tak się stało, w ostatnich dwóch kolejkach ekipie Kamila Glika, który rozegrał kolejne solidne w obecnym sezonie zawody, zdobycie tytułu gwarantuje zainkasowanie zaledwie jednego oczka. Szansa na to będzie już w najbliższą środę, kiedy to podopieczni Leonardo Jardima zmierzą się w zaległym meczu z AS Saint-Etienne.

Przygoda Kamila Grosickiego z Hull City nie zakończy się happy end’em. Tygrysy uległy na wyjeździe Crystal Palace aż 0:4 i spadły do Championship. Sam „Grosik” jak zwykle był aktywny i zaangażowany w poczynania ofensywne swojej drużyny. Napędzał ataki gości skrzydłem, a ponadto sam oddał dwa strzały – po jednym celnym i zablokowanym.

Zarówno Łukasz Teodorczyk, jak i Kamil Wilczek nie znaleźli recepty na to, by powiększyć swój ligowy dorobek strzelecki. „Teo” wszedł z ławki rezerwowych przy bramkowym remisie, który utrzymał się do końca spotkania Club Brugge z Anderlechtem Bruksela (1:1), a Wilczek przez osiemdziesiąt jeden minut nie znalazł sposobu na golkipera Kopenhagi. Jego zespół uległ rywalom ze stolicy Danii 0:1.

Łukasz Skorupski nie zdołał zachować kolejnego czystego konta, a jego Empoli (2:3 z Cagliari) do końca będzie biło się o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej we Włoszech. Polak dwukrotnie poległ w sytuacji sam na sam, a trzecią bramkę można zapisać na konto obrońcy, który nie wykazał się zbyt wielkim zaangażowaniem w grze defensywnej. Poza tym nasz rodak trzykrotnie ratował kolegów przed utratą gola.

Solidny mecz w barwach Palermo (1:0 z Genoą) rozegrał Thiago Cionek. Brazylijczyk z polskim paszportem dwunastokrotnie skutecznie interweniował, dzięki czemu w znacznym stopniu przyczynił się do zachowania przez swoją drużynę czystego konta. Cionek otrzymał czwartą najwyższą notę w zespole – 7.6.

Na listę strzelców wpisał się natomiast Piotr Zieliński. „Zielu” ustalił końcowy wynik meczu Torino z Napoli (0:5) uderzeniem z około dwunastu metrów w 78. minucie. Dla naszego rodaka było to piąte trafienie w kończącym się sezonie Serie A. Niewiele czasu otrzymał Arkadiusz Milik. Napastnik spędził na murawie zaledwie dziewięć minut i nie wpłynął na stan rywalizacji.

Z dobrej strony po raz kolejny zaprezentował się Wojciech Szczęsny, który przyczynił się do wygranej Romy nad Juventusem 3:1. Co prawda Polak nie miał nic do powiedzenia przy golu Mario Leminy, ale w kilku innych sytuacjach wychodził obronną ręką. Dzięki kompletowi punktów Giallorossi zachowali jeszcze minimalne szanse na zdobycie tytułu mistrza Włoch. Na dwie kolejki przez zakończeniem ligowej kampanii podopieczni Luciano Spallettiego tracą bowiem do Starej Damy cztery oczka.

***

Jupiler League – 38. kolejka:

Łukasz Teodorczyk (RSC Anderlecht) – od 54. minuty w wyjazdowym starciu z Club Brugge (1:1)

Premier League – 37. kolejka:

Kamil Grosicki (Hull City) – 90 minut w przegranym na wyjeździe meczu z Crystal Palace (0:4)

Superliga – 33. kolejka:

Kamil Wilczek (Broendby IF) – 81 minut i wyjazdowa porażka z FC Kopenhagą (0:1)

Ligue 1 – 37. kolejka:

Kamil Glik (AS Monaco) – 90 minut w zwycięskiej konfrontacji z Lille OSC (4:0)
Igor Lewczuk (Girondins Bordeaux) – z powodu żółtych kartek poza kadrą meczową w zremisowanym spotkaniu z Olympique’em Marsylią (1:1)
Maciej Rybus (Olympique Lyon) – 90 minut w wygranym pojedynku z Montpellier HSC (3:1)
Grzegorz Krychowiak (ParisSaint Germain) – poza kadrą meczową w wygranym starciu z AS Saint-Etienne (5:0)
Mariusz Stępiński (FC Nantes) poza kadrą meczową w zwycięskiej konfrontacji z EA Guingamp (4:1)

Serie A – 36. kolejka:

Łukasz Skorupski (Empoli FC) – 90 minut w przegranym na wyjeździe meczu z Cagliari Calcio (2:3)
Bartosz Salamon (Cagliari Calcio) na ławce rezerwowych w wygranym spotkaniu z Empoli FC (3:2)
Thiago Cionek (US Palermo) – 90 minut w zwycięskim domowym pojedynku z Genoą CFC (1:0)
Karol Linetty (UC Sampdoria) – do 58. minuty w zremisowanym starciu z Chievo Werona (1:1)
Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową w zremisowanej konfrontacji z Chievo Werona (1:1)
Piotr Zieliński (SSC Napoli) – od 63. minuty i zdobyta bramka w wygranym meczu z Torino FC (5:0)
Arkadiusz Milik (SSC Napoli) – od 81. minuty w zwycięskim spotkaniu z Torino FC (5:0)
Wojciech Szczęsny (AS Roma) – 90 minut w wygranym pojedynku z Juventusem Turyn (3:1)