Żużel. Max Fricke najlepszy w GP Polski na Stadionie Narodowym. Polacy poza czołową czwórką

Max Fricke zwyciężył w rozegranym na Stadionie Narodowym Grand Prix Polski, drugiej eliminacji tegorocznych Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Australijczyk w finałowym wyścigu pokonał Leona Madsena, Fredrika Lindgrena oraz Mikkela Michelsena. Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski oraz Paweł Przedpełski zakończyli zmagania na biegach półfinałowych.

Na liście startowej zawodów na Stadionie Narodowym pojawiło się aż pięciu Polaków: Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski, Paweł Przedpełski, Patryk Dudek oraz startujący z dziką kartą Maksym Drabik. Warto przypomnieć, że Zmarzlik i Janowski zajmowali przed zmaganiami w Warszawie pierwsze dwa miejsca w klasyfikacji generalnej cyklu.

Pierwsza faza rywalizacji w GP Polski zakończyła się po myśli trójki biało-czerwonych. Do półfinałów z pierwszego miejsca awansował Zmarzlik, który zgromadził 12 punktów. Tuż za nim – z 10 punktami – sklasyfikowany został Maciej Janowski. Do najlepszej ósemki zakwalifikował się również Przedpełski z dorobkiem 9 punktów. Na pięciu startach swój udział w zawodach zakończyli Dudek (12 miejsce i 6 punktów) oraz Drabik (13 miejsce, 5 punktów).

W pierwszym biegu półfinałowym zmierzyli się: Bartosz Zmarzlik, Paweł Przedpełski, Fredrik Lindgren oraz Max Fricke. Niestety, na dystansie dwukrotny mistrz świata popełnił błąd przy próbie ataku na Fricke’a, co skrzętnie wykorzystał Lindgren, wskazując na drugą pozycję. Ostatecznie do finału kwalifikację wywalczyli Australijczyk i Szwed, zaś obaj Polacy musieli obejść się smakiem.

W drugim półfinale pod taśmą startową stanęli: Maciej Janowski, Leon Madsen, Mikkel Michelsen i Tai Woffinden. Na dojeździe na czoło stawki wysunęli się obaj Duńczycy, zaś reprezentant Polski próbował dogonić rywali, jednak bezskutecznie. Michelsen i Madsen uzupełnili grono finalistów GP Polski.

Decydujący wyścig musiał zostać powtórzony. Za pierwszym razem Mikkel Michelsen upadł na tor po starciu z Leonem Madsenem. Sędzia, po analizie powtórek, podjął decyzję o wykluczeniu pierwszego z wymienionych. W powtórnym starcie spod taśmy najlepiej ruszył Fricke i to Australijczyk jako pierwszy minął linię mety. Drugie miejsce ostatecznie zajął Madsen, a trzecie – Fredrik Lindgren.

Po zawodach w Warszawie Bartosz Zmarzlik pozostaje liderem klasyfikacji generalnej cyklu z dorobkiem 32 punktów. Maciej Janowski spadł na czwarte miejsce w zestawieniu (29 punktów).

Kolejne zawody Grand Prix odbędą się 28 maja w czeskiej Pradze.