Ekstraklasa. Lech wraca na fotel lidera, Górnik Łęczna kontynuuje serię spotkań bez porażki

Lech Poznań ponownie liderem Ekstraklasy. Kolejorz w meczu 23. kolejki rozgrywek pokonał na wyjeździe Pogoń Szczecin 3:0, dzięki czemu wyprzedził Portowców w ligowej tabeli. Górnik Łęczna zanotował natomiast siódmy mecz z rzędu bez porażki. Beniaminek tym razem pokonał na własnym boisku Stal Mielec 2:0.

Lech stracił pierwsze miejsce w tabeli przed tygodniem, gdy przegrał w Gdańsku z Lechią, a Pogoń pokonała Stal Mielec. Dodatkowym atutem zespołu ze Szczecina był fakt, że grał u siebie – podopieczni Konsty Runjaicia na własnym obiekcie w tym sezonie w lidze jeszcze nie przegrali. Kolejorz ma natomiast spory problem z punktowaniem na wyjazdach.

Do przerwy kibice nie zobaczyli bramek, choć optyczną przewagę na boisku mieli gracze z Wielkopolski. Worek z bramkami otworzył się po przerwie. Kolejorz zaskoczył rywala po raz pierwszy w 70 minucie. Kombinacyjną akcję Lecha z kilku metrów sfinalizował Mikael Ishak. Dwie minuty później poznaniacy podwyższyli prowadzenie za sprawą Dawida Kownackiego, który uprzedził interweniującego Dante Stipicę i skierował piłkę do siatki. Wynik meczu ustalił Ishak, który skutecznie wykonał rzut karny. Szwed z dorobkiem 13 goli obecnie jest liderem klasyfikacji strzelców Ekstraklasy. Lech po wygranej z Pogonią wrócił na pozycję lidera rozgrywek.

Górnik do meczu ze Stalą przystępował po serii trzech remisów z rzędu oraz sześciu spotkań bez porażki. Tymczasem mielczanie w 2022 roku w trzech potyczkach zgromadzili zaledwie 3 punkty.

Łęcznianie wyszli na prowadzenie w tym meczu w 23 minucie. Na listę strzelców wpisał się Janusz Gol, który pokonał Rafała Strączka uderzeniem przewrotką. Bramkarzowi gości zadania nie ułatwili obrońcy, którzy w momencie oddawania strzału przez pomocnik Górnika zasłaniali pole widzenia. Gospodarze poszli za ciosem i przed przerwą, za sprawą skutecznej główki Damiana Gąski, zwiększyli przewagę. W drugiej połowie beniaminek skupił się na głównie na bronieniu korzystnego wyniku i kontratakach, jednak wynik nie uległ już zmianie. Łęcznianie przedłużyli do siedmiu serię meczów bez porażki i opuścili strefę spadkową.

W ostatnim sobotnim spotkaniu Piast Gliwice podejmował Górnika Zabrze. Gliwiczanie wygrali ostatnie dwa ligowe spotkania i z pewnością liczyli na podtrzymanie tej passy.

Niestety, jakość piłkarska obu drużyn w tym starciu była taka, jak jakość murawy na stadionie Piasta – czyli kiepska. Obie drużyny nie potrafiły stworzyć wielu klarownych sytuacji do zdobycia gola, choć optyczną przewagę posiadali gospodarze. Najlepszą okazję miał Jakub Czerwiński, jednak jego techniczny strzał dystansu zdołał obronić Daniel Bielica.