Skoki narciarskie. Dyskwalifikacja Pawła Wąska i siódme miejsce Polaków w drużynówce

Polscy skoczkowie zajęli siódmą pozycję w konkursie drużynowym w ramach Pucharu Świata w fińskim Lahti. Biało-czerwoni mieli szansę na wyższą lokatę, ale na przeszkodzie stanęła dyskwalifikacja Pawła Wąska za nieregulaminowe buty. Wygrali mistrzowie olimpijscy, Austriacy, przed Słowenią i Niemcami.

Polska drużyna wystąpiła w składzie: Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Po skoku Żyły na 124 metr biało-czerwoni zajmowali czwartą pozycję w stawce. Polacy utrzymali tę pozycję po próbach Wąska (12 metrów) oraz Kubackiego (120,5 metra). Kamil Stoch uzyskał natomiast 121 metrów i na półmetku nasi skoczkowie plasowali się na piątej pozycji, z niewielką stratą do najniższego stopnia podium. Prowadzili Słoweńcy, którzy minimalnie wyprzedzali Austriaków.

W drugiej serii Piotr Żyła skoczył 121 metrów, zaś Paweł Wąsek 120 metrów i biało-czerwoni nadal zajmowali piątą lokatę. Dawid Kubacki uzyskał 124,5 metra, jednak chwilę później pojawiła się informacja o dyskwalifikacji Wąska za nieregulaminowe buty, co oznaczało spadek Polaków na ósmą pozycję. Ostatecznie Polacy – po skoku Kamila Stocha na 124 metry – zdołali przesunąć się na siódmą pozycję.

Rywalizacja o zwycięstwo między Austrią i Słowenią trwała do ostatniego skoku. Ostatecznie o kilka punktów lepsi okazali się drużynowi mistrzowie olimpijscy z Pekinu. Na najniższym stopniu podium stanęli natomiast Niemcy.