Ekstraklasa koszykarzy. Czarni i Rosa pozostają w grze

Energa Czarni Słupsk i Rosa Radom wygrały trzecie mecze w 1/4 finału ekstraklasy koszykarzy i przedłużyły rywalizację w play off, zmniejszając straty (1-2). Pierwsi pokonali Trefla Sopot 69:56, a radomianie byli lepsi od Anwilu Włocławek 86:74. Jedynym zespołem, który potrzebował trzech spotkań, by awansować do półfinałów jest PGE Turów Zgorzelec.

Najlepsza drużyna po dwóch etapach Tauron Basket Ligi pokonała w Koszalinie AZS 94:74, mając najlepszego zawodnika w doświadczonym Filipie Dylewiczu. 34-letni koszykarz zdobył 24 punkty, miał pięć zbiórek i cztery asysty. Zespół akademików prowadzony przez Chorwata z polskim paszportem Igora Milicica zakończył sezon na ósmej pozycji. Czarni po dwóch porażkach po zaciętej walce w Sopocie, we własnej hali byli zdecydowanie lepsi od Trefla.

Kluczowa dla losów spotkania była trzecia kwarta, wygrana przez gospodarzy 21:9. Po 30 minutach prowadzili oni 54:39, a w czwartej dwukrotnie osiągnęli przewagę 20 pkt (59:39 i 61:41). Sopocianie mieli tylko 30-procentową skuteczność rzutów z gry i popełnili aż 15 strat (gospodarze sześć). Wykorzystywali to podopieczni trenera Andreja Urlepa, którzy po błędach rywali zdobyli 20 punktów. Najwięcej dla gospodarzy zdobył Amerykanin Roderick Trice – 13 pkt, a dla Trefla Adam Waczyński – 18.

Koszykarze Rosy przełamali passę czterech porażek z Anwilem Włocławek i pokonali rywala we własnej hali 86:74. Były dziewięciokrotny mistrz Polski Asseco Gdynia, który sprawił sensację w meczu numer dwa pokonując obrońcę tytułu Stelmet w jego hali 71:58, tym razem musiał uznać wyższość rywala. Koszykarze z Zielonej Góry wygrali Trójmieście 64:51 i potrzebują jednego zwycięstwa, by awansować do półfinału. O wyniku środowego spotkania przesądziła trzecia kwarta, którą goście wygrali 28:12. W ekipie Asseco dwóch zawodników osiągnęło double-double: Litwin Ovidijas Galdikas – 13 pkt i 19 zbiórek oraz kapitan drużyny Piotr Szczotka – 14 punktów i 13 zbiórek. Najlepszymi zawodnikami Stelmetu byli reprezentanci Polski Łukasz Koszarek – 11 pkt i sześć asyst oraz Przemysław Zamojski – 12 pkt i trzy as.