Ekstraklasa. Kolejne zmiany na szczycie tabeli

Legia Warszawa powróciła na fotel lidera PKO Ekstraklasy. Piłkarze Aleksandara Vukovicia wykorzystali wyjazdową porażkę Rakowa Częstochowa ze Śląskiem Wrocław (0:1) i pokonali u siebie Lechię Gdańsk 2:0. Najwięcej goli w 12. kolejce ligowych rozgrywek padło w Białymstoku, gdzie miejscowa Jagiellonia wygrała z Wartą Poznań 4:3. Kolejnym w ostatnim czasie hat-trickiem popisał się napastnik zespołu z Podlasia – Jakov Puljić.

Dziesięć ligowych meczów z rzędu bez przegranej i basta! Raków Częstochowa doznał drugiej porażki w bieżących rozgrywkach, ulegając na wyjeździe Śląskowi Wrocław 0:1. Goście mają czego żałować. Stworzyli sobie bowiem kilka bardzo dobrych sytuacji podbramkowych i bez dwóch zdań powinni wywalczyć przynajmniej jeden punkt. Stało się jednak inaczej, a bohaterem miejscowych został Bartłomiej Pawłowski, który w 71. minucie zaskoczył źle interweniującego Jakuba Szumskiego.

Przegrana sprawiła, że podopieczni Marka Papszuna stracili fotel lidera na rzecz Legii Warszawa. Mistrzowie Polski długo się męczyli, ale ostatecznie pokonali na własnym terenie Lechię Gdańsk 2:0. Wynik spotkania w 61. minucie otworzył Tomas Pekhart. Czeski snajper wykorzystał centrę Luquinhasa z narożnika pola karnego i strzałem głową zdobył dziesiątą bramkę w obecnym sezonie PKO Ekstraklasy. Przyjezdni kończyli mecz w „dziesiątkę” po czerwonej kartce dla Tomasza Makowskiego za brutalny faul na Bartoszu Kapustce.

Do drugiego Rakowa na dystans zaledwie jednego „oczka” zbliżył się trzeci w tabeli Górnik Zabrze, który wygrał w Płocku z tamtejszą Wisłą 1:0. O losach rywalizacji przesądziła akcja z 71. minuty, gdy Piotr Krawczyk skorzystał na nieporadności jednego z obrońców „Nafciarzy” i mocnym uderzeniem od poprzeczki zapewnił swojej drużynie niezwykle cenny triumf.

Najjaśniej w 12. kolejce świeciła gwiazda Jakova Puljicia. Chorwat strzelił trzy gole w starciu Jagiellonii Białystok z Wartą Poznań, w tym tego decydującego już w doliczonym czasie gry po pewnie egzekwowanym rzucie karnym. „Duma Podlasia” w dramatycznych okolicznościach zwyciężyła z beniaminkiem rozgrywek 4:3, a 27-letni napastnik zanotował już drugiego hat-tricka w trwającej kampanii ligowej.

Remisem zakończyło się natomiast derbowe spotkanie Cracovii z Wisłą Kraków (1:1). „Biała Gwiazda” – z debiutującym na ławce trenerskiej Peterem Hyballą – jako pierwsza zadała cios za sprawą trafienia autorstwa Felicio Browna Forbesa. Kostarykanin chwilę później jednak zobaczył czerwoną kartkę, a grający w osłabieniu trzynastokrotni mistrzowie Polski stracili prowadzenie w 85. minucie, kiedy to skuteczną „główką” popisał się Pelle van Amersfoort.

Drugą ligową wygraną z rzędu odniósł Lech Poznań. Ekipa Dariusza Żurawia rozbiła u siebie zamykające stawkę Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:0. „Kolejorz”, mający drugą najlepszą ofensywę w bieżącym sezonie PKO Ekstraklasy, awansowała na ósmą pozycję w tabeli. W pozostałych meczach Pogoń Szczecin okazała się lepsza na własnym stadionie od Stali Mielec (2:0), zaś powoli odradzający się Piast Gliwice podzielił się punktami w domowej konfrontacji z Zagłębiem Lubin (1:1).