Podsumowanie piłkarskiej soboty w Europie

Grad goli oraz rozczarowująca postawa czołowych europejskich drużyn – tak w skrócie wyglądała piłkarska sobota na Starym Kontynencie. Punkty straciły Manchester City i Bayern Monachium. W kiepskim stylu ligowego beniaminka pokonało Atletico Madryt. Przekonywującym zwycięstwem popisała się londyńska Chelsea, której zawodnicy aż sześciokrotnie trafiali do siatki Tima Howarda z Evertonu.

Premier LeaguePremier-Ligue
Aż dziewięć goli zobaczyli dziś kibice zgromadzeni na Goodison Park. Miejscowy Everton przegrał przed własną publicznością z Chelsea Londyn 3:6. W pierwszych minutach Tim Howard dwukrotnie musiał wyciągać piłkę z siatki. Pierwszego gola The Blues zdobyli po akcji niezawodnego duetu Fabregas – Costa. Były snajper Atletico stanął oko w oko z amerykańskim golkiperem i zapewnił swojej drużynie szybkie prowadzenie. Chwilę później dość przypadkowo futbolówka znalazła się pod nogami Branislava Ivanovicia, który płaskim uderzeniem podwyższył wynik. Nie popisał się tym razem sędzia, który nie zauważył, że Serb znajdował się na minimalnym spalonym. Gospodarze odpowiedzieli dopiero przed przerwą, kiedy to dośrodkowanie Colemana na gola strzałem głową zamienił Kevin Mirallas. Irlandzki obrońca mniej szczęścia miał w 67. minucie. Po zagraniu Edena Hazarda piłka niefortunnie odbiła się od zawodnika Evertonu i wpadła do bramki Tima Howarda. The Toffees odpowiedzieli natychmiast. Kontaktowe trafienie zanotował na swoim koncie Steven Naismith. W końcowej części spotkania padły jeszcze cztery gole. Obronę miejscowych rozmontowali dwukrotnie Nemanja Matić i Ramires. W 90. minucie na listę strzelców wpisał się jeszcze Diego Costa. Podopiecznych Roberto Martineza stać było jedynie na trafienie Samuela Eto’o, dla którego był to pierwszy gol w barwach nowej drużyny.

***

Pierwszej porażki w tym sezonie doznała drużyna mistrzów Anglii. Manchester City przegrał przed własną publicznością ze Stoke 0:1, a triumf przyjezdnym zapewnił wspaniałym rajdem Mame Diouf. Senegalczyk przebiegł z piłką 70 metrów i uderzeniem w środek bramki pokonał Joe Harta. Anglik popełnił katastrofalny błąd, przepuszczając futbolówkę między nogami. Wcześniej popularnym „Obywatelom” sprzyjał arbiter, który nie podyktował rzutu karnego za faul na Dioufie. Doskonałą passę kontynuuje drużyna Łukasza Fabiańskiego. Swansea pokonało na swoim boisku West Bromwich 3:0, a polski golkiper nie pierwszy raz zachował czyste konto. Dwukrotnie do bramki przyjezdnych trafiał tym razem Nathan Dyer. „Łabędzie” z kompletem punktów wciąż są w czołówce angielskiej Premier League. Po raz kolejny swoich fanów rozczarował Manchester United. Rozwiązaniem ofensywnych problemów „Czerwonych diabłów” miał być sprowadzony w ciągu ostatniego tygodnia Angel di Maria. Argentyńczyk zaliczył solidny występ, jednak poniżej oczekiwań spisywali się jego klubowi partnerzy. Nieskutecznością w ofensywie grzeszył zwłaszcza Robin van Persie. Burnley również stwarzało okazje. Po rzucie wolnym w wykonaniu Davida Jonesa futbolówka trafiła w poprzeczkę.

Wyniki sobotnich spotkań Premier League:

Burnley – Manchester United 0:0

Manchester City – Stoke 0:1 (0:0)
– M. Diouf 58’

Newcastle – Crystal Palace 3:3 (1:1)
D. Janmaat 37’ R. Aarons 73’ M. Williamson 88’ – D. Gayle 1’ J. Puncheon 48’ W. Zaha 90+5’

Everton – Chelsea 3:6 (1:2)
K. Mirallas 45’ S. Naismith 69’ S. Eto’o 76’ – D. Costa 1’ 90’ B. Ivanović 3’ S. Coleman 67’ N. Matić 74’ Ramires 77’

Tabela [Premier League]

Primera-DivisionPrimera Division
Kolejne nerwy swoim kibicom zafundowali piłkarze mistrza Hiszpanii. Atletico Madryt pokonało przed własną publicznością ligowego beniaminka z Eibar 2:1. Po raz kolejny spotkanie z wysokości trybun obserwował Diego Simeone. Gospodarze rozpoczęli w najlepszy z możliwych sposobów. Najpierw do siatki trafił Joao Miranda, który wykorzystał dokładne dośrodkowanie Koke z rzutu rożnego. Chwilę później po wrzutce Gabiego prowadzenie Los Indios podwyższył Mario Mandzukić. Przyjezdni, którzy na inaugurację ograli u siebie Real Sociedad odpowiedzieli golem Abrahama, który z linii pola karnego przymierzył w okienko bramki Moyi. W 87. minucie remis Eibar mógł zapewnić Angel Rodriguez, jednak w sytuacji sam na sam z bramkarzem uderzył niecelnie.

***

Dobrą dyspozycję potwierdzili tym razem zawodnicy Athletic Bilbao. Po wyeliminowaniu SSC Napoli w eliminacjach Ligi Mistrzów Baskowie rozprawili się na San Mames z Levante. Szczególnie aktyny był duet Aduriz – Muniain. Dwie asysty na swoim koncie zapisał dziś Ibai. Trzy punkty w starciu z Espanyolem padły również łupem Sevilli. W wyjściowej jedenastce Palanganas pojawił się Grzegorz Krychowiak. Do siatki rywali trafiali tym razem Bacca i Iborra.

BundesligaRobert-Lewandowski
Zaledwie punkt wywalczyli zawodnicy Bayernu Monachium w wyjazdowym meczu z Schalke. Pierwszego gola w barwach Bawarczyków zanotował Robert Lewandowski. Polak wpisał się na listę strzelców już w 10. minucie, kiedy to dokładnym podaniem obsłużył go Sebastian Rode. Ostrzeżeniem dla obrony mistrzów Niemiec była sytuacja Erika–Maxima Choupo–Motinga, który przegrał pojedynek sam na sam z Neuerem. Ekipa z Zagłębia Ruhry odpowiedziała już w drugiej połowie. Po podbramkowym zamieszaniu futbolówkę wybijał Xabi Alonso. Zrobił to jednak tak niefortunnie, że ta odbiła się od klatki piersiowej i ręki Benedikta Hoewedesa, po czym wylądowała w siatce. W spotkaniu zabrakło wielu czołowych piłkarzy. Na murawie nie pojawili się Arjen Robben, Frank Ribery, Kevin–Prince Boateng oraz Klaas–Jan Huntelaar. Do składu Bawarczyków wskoczył jednak świeżo ściągnięty z Realu Madryt Alonso.

***

Pierwsze zwycięstwo w Bundeslidze zapisali na swoim koncie zawodnicy Paderborn. Beniaminek ograł na wyjeździe Hamburger aż 3:0. Kolejny triumf zanotowali „Aptekarze” z Leverkusen, którzy przed własną publicznością pokonali Herthę Berlin 4:2.