Polacy za granicą. Fabiański jednym z liderów Swansea, „Lewy” bez gola

Robert Lewandowski nie powiększył swojego dorobku strzeleckiego, a pojedynek z Mainz przez ponad godzinę oglądał z ławki rezerwowych. Więcej minut otrzymali inni Polacy – w tym trójka z Sampdorii i golkiper Swansea Łukasz Fabiański.

Ze strefy spadkowej wygrzebało się w końcu Swansea. Wielka w tym zasługa Łukasza Fabiańskiego, który chwilami wyczyniał cuda w bramce Łabędzi. Polak należy do niezbyt licznego grona piłkarzy chwalonych w swojej drużynie. W spotkaniu przeciwko Leicester City „Fabian” uratował skórę swoim kolegom trzykrotnie. Skapitulował raz i – choć Jamie Vardy wybiegł na dobrą pozycję i przymierzył precyzyjnie – wydaje się, że Fabiański miał szansę zachować się wtedy lepiej. Niemniej jednak wyjście nad kreskę dla piłkarzy z Walii to spory sukces w tym sezonie i szansa pozostania Polaka na kolejny sezon w Premier League.

Tym razem na listę strzelców nie wpisał się – wyjątkowo rezerwowy Bayernu – Robert Lewandowski. Jego miejsce w ataku zajął Sandro Wagner, a Polak zmienił Niemca w 63. minucie. W starciu z Mainz (2:0) Bawarczycy nie musieli w końcówce walczyć o kolejne gole i te, rzeczywiście, nie padły. Sam Bayern ma już natomiast aż 18(!) punktów przewagi nad drugim w ligowej tabeli Bayerem Leverkusen.

Fani Serie A mogli zobaczyć w akcji polską trójkę z Sampdorii. Bartosz Bereszyński i Karol Linetty pojawili się na murawie od pierwszej minuty, a Dawid Kownacki wszedł z ławki w drugiej połowie. Zarówno Bereś, jak i Linetty mieli sporo szczęścia, że już na początku spotkania nie doprowadzili do straty gola. Najpierw dośrodkowania nie zdołał zablokować ten pierwszy, a potem pomocnika Sampy nawinął Iago Falque. Ku uciesze Polaków futbolówka przeleciała nad bramką. Poza tą niebezpieczną sytuacją Bereszyński prezentował się solidnie w obronie. Linnettemu zdarzały się łatwe straty w środku pola. Kownacki natomiast nie dochodził do sytuacji strzeleckich i nie podkręcił swoich liczb.

* * *

Premier League (Anglia) – 26. kolejka:

Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut w zremisowanym 1:1 wyjazdowym starciu z Leicester
Grzegorz Krychowiak (West Bromwich Albion) – ze względu na uraz poza kadrą meczową w rywalizacji z Southampton (2:3)

Championship (Anglia) – 30. kolejka:

Kamil Grosicki (Hull City) – poza kadrą meczową w przegranej na wyjeździe batalii z Preston (1:2)
Paweł Wszołek (QPR) – 90 minut w zwycięskiej rywalizacji z Barnsley (1:0)

Bundesliga (Niemcy) – 21. kolejka:

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – od 63. minuty w wygranym na wyjeździe starciu z Mainz (2:0)

Serie A (Włochy) – 23. kolejka:

Karol Linetty (UC Sampdoria) – 90 minut w zremisowanym u siebie 1:1 pojedynku z Torino
Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria) – 90 minut w rywalizacji z Torino (1:1)
Dawid Kownacki (UC Sampdoria) – od 58. minuty w domowym starciu z Torino (1:1)