Ekstraklasa. Górnik zabawił się z Legią przy Łazienkowskiej, Piast spadł na dno tabeli

W hicie 4. kolejki PKO Ekstraklasy piłkarze Górnika Zabrze pokonali na wyjeździe Legię Warszawa (3:1) i tym samym umocnili się na fotelu lidera. Na przeciwnym biegunie znajduje się Piast Gliwice. Podopieczni Waldemara Fornalika – po domowej porażce z Jagiellonią Białystok (0:1) – spadli na ostatnią pozycję w tabeli.

Górnik Zabrze szybko ustawił sobie mecz przy Łazienkowskiej, zdobywając dwie bramki już w pierwszym kwadransie. Podopieczni Marcina Brosza grali bez respektu dla rywala. W 4. minucie – po przepięknej zespołowej akcji – objęli prowadzenie, gdy Bartosz Nowak podał do Alexa Sobczyka, a ten dopełnił jedynie formalności i strzałem z kilku metrów pokonał Artura Boruca. Zabrzanie równie dobrze zaczęli drugą połowę spotkania. Wówczas w roli głównej wystąpił Jesus Jimenez, który z łatwością minął Artura Jędrzejczyka i uderzeniem w „okienko” w zasadzie rozstrzygnął losy rywalizacji. Legię Warszawa stać było jedynie na honorowe trafienie autorstwa Bartosza Slisza. Mistrzowie Polski ostatecznie przegrali 1:3 i jak się później okazało, był to ostatni mecz Aleksandara Vukovicia w roli trenera stołecznej ekipy [więcej tutaj].

Na miano największej rewelacji ligowego sezonu pracuje Raków Częstochowa. Drużyna Marka Papszuna robiła na wyjeździe Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:1, a wszystkie gole zdobyła jeszcze przed przerwą. Aż trzy z nich padły po skutecznie egzekwowanych rzutach karnych. Jedną z „jedenastek” dla gości wykorzystał Vladislavs Gutkovskis. Dziewiętnastokrotny reprezentant Łotwy zdobył tym samym już swoją czwartą bramkę w bieżących rozgrywkach, a w klasyfikacji strzelców ustępuje jedynie Jesusowi Jimenezowi (5) z Górnika Zabrze.

Pierwszą wygraną w obecnej kampanii zanotował Lech Poznań, który pokonał w derbach miasta Wartę 1:0. Trzy „oczka” zespół Dariusza Żurawia zapewnił sobie w samej końcówce spotkania, kiedy to Jakub Moder nie pomylił się z rzutu karnego podyktowanego po zagraniu ręką Łukasza Trałki. Ze zwycięstwa cieszyła się również Jagiellonia Białystok. „Duma Podlasia” okazała się lepsza od Piasta Gliwice, triumfując na terenie rywala 1:0. O sukcesie zawodników Bogdana Zająca przesądziła akcja z 58. minuty. Maciej Makuszewski podał ze skrzydła do Jesusa Imaza, a Hiszpan cudownym uderzeniem z dystansu zmusił do kapitulacji Frantiska Placha. Taki wynik sprawił, że „Jaga” pozostaje jedną z trzech drużyn, obok Górnika Zabrze oraz Cracovii (remis na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 1:1), które nie doznały jeszcze porażki w trwającym sezonie PKO Ekstraklasy.

Tabeli przewodzi Górnik Zabrze. Piłkarze Marcina Broszą mogą pochwalić się kompletem punktów po czterech rozegranych kolejkach. Drugie miejsce zajmuje Raków Częstochowa, legitymujący się trzema wygranymi z rzędu. Na podium wskoczyła Jagiellonia Białystok. Obrońca tytułu – Legia Warszawa – spadł natomiast na siódmą pozycję. Stawkę zamyka zaś Piast Gliwice, z zaledwie jednym „oczkiem” na koncie i… zerowym dorobkiem bramkowym. Podobnie ma się rzecz w przypadku Warty Poznań. Ekipa Piotra Tworka plasuje się na przedostatniej, piętnastej lokacie.