Superpuchar Europy. Kepa Arrizabalaga bohaterem Chelsea! Villarreal przegrywa po rzutach karnych

W meczu o Superpuchar Europy Chelsea pokonała Villarreal po serii rzutów karnych (6:5). Wcześniej dogrywka zakończyła się remisem 1:1. Bohaterem konkursu „jedenastek” został Kepa Arrizabalaga. Bramkarz został wprowadzony na boisko w 119. minucie, a chwilę później obronił dwa strzały z jedenastu metrów.

Hiszpanie na początku spotkania wyglądali dość bezradnie. Anglicy wykorzystali więc sytuację, przejęli inicjatywę i ruszyli z atakami. Czujnie w bramce spisywał się jednak Sergio Asenjo, który powstrzymał m.in. groźną próbę Timo Wernera. W 27. minucie Chelsea zdołała udokumentować przewagę. Christian Pulisić ruszył lewą stroną, po czym płasko zacentrował w pole karne. Piłka trafiła do Hakima Ziyecha, a ten z bliskiej odległości pokonał golkipera. Zmobilizowało to rywali do podjęcia walki. Aktywny z przodu był przede wszystkim Gerard Moreno. Napastnik dobrze odnajdywał wolne przestrzenie na boisku, ale nie dopisywało mu szczęście. Tuż przed przerwą trafił bowiem w poprzeczkę, a chwilę po zmianie stron jego uderzenie zatrzymało się na słupku.

W drugiej odsłonie Villarreal wyglądał zdecydowanie lepiej. Grał pewniej i szybciej, dzięki czemu dochodził do większej ilości sytuacji strzeleckich. Przyniosło to efekty w 73. minucie. Gerard Moreno wymienił podania z Boulaye Dią i z kilku metrów doprowadził do wyrównania. Od tego momentu drużyny skupiły się na defensywie. Dziewięćdziesiąt minut nie wystarczyło do rozstrzygnięcia losów spotkania. Potrzebne więc było kolejne pół godziny gry.

W dogrywce po obu stronach uwidaczniał się brak sił. Najistotniejszym wydarzeniem w tej części meczu była więc zmiana bramkarza. Tuż przed konkursem rzutów karnych boisko opuścił Edouard Mendy, a między słupkami pojawił się Kepa Arrizabalaga. Ruch Thomasa Tuchela okazał się kluczowy w kontekście końcowego rezultatu. Nowo wprowadzony golkiper obronił dwie próby i zapewnił Chelsea drugie w historii zwycięstwo w spotkaniu o Superpuchar Europy.