Ekstraklasa. Pierwsze ligowe zwycięstwo Lecha

Lech Poznań pokonał przed własną publicznością Cracovię 2:1 w meczu 5. kolejki Lotto Ekstraklasy. Podopieczni trenera Jana Urbana odnieśli tym samym pierwszą wygraną w najwyższej klasie rozgrywkowej w obecnym sezonie. Dzięki temu zwycięstwu Kolejorz opuścił strefę spadkową.

Posada Jana Urbana w ostatnich dniach wisiała na włosku. Notowania trenera nieco wzrosły po zwycięstwie Lecha w meczu Pucharu Polski. Szkoleniowiec poznaniaków dokonał kilku zmian w wyjściowym składzie na pojedynek z Cracovią, biorąc pod uwagę postawę kilku graczy podczas starcia pucharowego.

Szymon Paw³owski i Miroslav CoviloPierwszą groźną okazję stworzyli sobie w tym spotkaniu gracze z Wielkopolski. Z dystansu mocno uderzył Tamas Kadar, ale jego próba przeleciała tuż nad spojeniem słupka z poprzeczką bramki gości. Chwilę później dośrodkowania Szymona Pawłowskiego nie wykończył żaden z graczy Kolejorza. W kolejnych minutach przeważali gospodarze, ale nie przełożyło się to na dalsze zagrożenie pod bramką Cracovii.

Po przerwie nadal atakowali piłkarze z Poznania. W 57. minucie indywidualną akcję w polu karnym przeprowadził Nicki Bille Nielsen. Duńczyk zakończył ją niecelnym strzałem w kierunku bramki Grzegorza Sandomierskiego. W 64. minucie starania Lecha przyniosły powodzenie. Dośrodkowaną z rzutu rożnego piłkę zgrał głową Tomasz Kędziora, a bliska do siatki wpakował ją Jan Bednarek.

Marcin RobakW 77. minucie gospodarze zadali kolejny cios. Pasy straciły futbolówkę w środku pola, przejął ją Pawłowski, który zagrał na prawo do wbiegającego w szesnastkę Marcina Robaka, a ten uderzył ją do bramki obok Sandomierskiego. Cracovia zdołała jednak kilka minut później zdobyć honorowego gola. Na bramkę poznaniaków próbował strzelać Mateusz Szczepaniak, ale z tego uderzenia zrodziła się… asysta przy trafieniu Miroslava Covilo, który z bliska pokonał Matusa Putnocky’ego. Goście próbowali jeszcze wyrównać, ale ta sztuka im się nie udała.

Lech po dzisiejszym zwycięstwie ma na koncie cztery oczka i zajmuje aktualnie trzynaste miejsce w tabeli. Cracovia natomiast z dorobkiem siedmiu punktów plasuje się na piątej pozycji.