Ekstraklasa. Górnik wciąż na dnie tabeli

Górnik Zabrze przegrał z Ruchem Chorzów 0:1 w derbowym meczu 8. kolejki Ekstraklasy. Jedynego gola w 42. minucie zdobył Paweł Oleksy. Górnik z dorobkiem zaledwie dwóch punktów nadal zajmuje ostatnie miejsce w tabeli.

Ruch GórnikPrzed tym spotkaniem dużo gorsze nastroje panowały w Zabrzu. Podopieczni Leszka Ojrzyńskiego w tym sezonie w lidze jeszcze nie wygrali i z dwoma punktami na koncie okupowali miejsce w strefie spadkowej. W dużo lepszym położeniu znajdował się Ruch, który przed tą potyczką zdołał wywalczyć już 10 oczek. Niebiescy wiedzieli więc, że jeśli zwyciężą w derbach, awansują na ligowe podium.

Pierwszą groźną okazję w 4. minucie stworzyli gracze gości. Główkował Oleksandr Szeweluchin, a piłka przeleciała minimalnie obok słupka. W odpowiedzi strzelał Mariusz Stępiński, ale również nieznacznie się pomylił. W 20. minucie mocno z dystansu uderzył Marek Zieńczuk, futbolówka po tym strzale poszybowała wprost w ręce Grzegorza Kasprzika. W 40. minucie sprzed pola karnego pokonać golkipera rywali próbował Patryk Lipski, jednak skierował piłkę w środek bramki i Kasprzik sparował ją do boku. Dwie minuty później Ruch wyszedł na prowadzenie. Po centrze z rzutu rożnego futbolówka odbiła się od nogi Mateusza Słodowego i trafiła do Pawła Oleksego, który wpakował ją do siatki z najbliższej odległości.

Ruch GórnikNa początku drugiej połowy potężnie z dystansu przymierzył Rafał Kosznik, ale bramkarz chorzowian Matus Putnocky zdołał zapobiec utracie gola. W 58. minucie Niebiescy powinni podwyższyć prowadzenie. Stępiński wycofał piłkę do wbiegającego w pole karne Zieńczuka, a ten trafił wprost w bramkarza rywali. Kilkadziesiąt sekund później dwukrotnie zaskoczyć Putnocky’ego próbował Maciej Korzym, słowacki golkiper obronił jednak zarówno strzał, jak i dobitkę napastnika Górnika. W 72. minucie z pola karnego z dość ostrego kąta uderzał Stępiński, Kasprzik szczęśliwie zdołał wybić i tą piłkę. Zabrzanie w końcówce ruszyli do ataków, ale zabrakło im skuteczności. Ruch wygrał 1:0 i dzięki temu awansował na trzecie miejsce w tabeli Ekstraklasy. Górnik z dwoma punktami nadal zamyka stawkę.