Eliminacje Euro 2016. Ibrahimović daje awans Szwedom! Ukraina również z biletem do Francji!

Szwecja zremisowała na wyjeździe z Danią 2:2 i dzięki wygranej w pierwszym spotkaniu awansowała na Euro 2016. Promocję Szwedom zapewniły trafienia Zlatana Ibrahimovicia. Na turniej finałowy do Francji uda się również Ukraina, która zremisowała w Słowenii 1:1 i obroniła dwubramkową zaliczkę.

Dania Szwecja 2:2 (0:1)
Yussuf Poulsen 81′ Jannik Vestergaard 90′ – Zlatan Ibrahimović 19′ 76′

SWEDEN vs DENMARKW pierwszym spotkaniu barażowym Szwedzi pokonali Duńczyków 2:1. Podopieczni Mortena Olsena, aby wywalczyć bilet do Francji od początku musieli zaatakować bramkę Andreasa Isakssona i tak też zrobili. Już w 8. minucie mogli prowadzić, lecz w ostatniej chwili skutecznie interweniował Kim Kallstrom. Po leniwym dla szwedzkiej ofensywy kwadransie, drużyna przyjezdnych zaczęła atakować i to poskutkowało golem w 19. minucie meczu. Wówczas niezawodny Zlatan Ibrahimović uciekł duńskiej defensywie podczas stałego fragmentu gry i z bliskiej odległości wpakował piłkę do siatki rywali. Po stracie bramki Duńczycy ruszyli z jeszcze większym impetem, jednak nie potrafili poważnie zagrozić ekipie Erika Hamrena.

Denmark vs SwedenPo zmianie stron Szwecja przejęła inicjatywę i spokojnie kierowała grą. Na kwadrans przed zakończeniem spotkania Zlatan Ibrahimović ponownie wpisał się na listę strzelców. Napastnik Paris Saint-Germain pewnie uderzył z rzutu wolnego, nie dając żadnych szans Kasperowi Schmeichelowi. Gdy awans goście mieli już w garści do głosu doszedł „Gang Olsena”. Najpierw znakomitą centrą w „szesnastkę” popisał się Riza Durmisi, a Yussuf Poulsen wyskoczył najwyżej i pokonał źle ustawionego Issaksona. Ambitna gra Duńczyków  w końcówce sprawiła, że w doliczonym czasie Jannik Vestergaard uderzeniem głową dał swojej ekipie remis.  Jednak na kolejne gole zabrakło Duńczykom czasu i do Francji pojadą „Trzy Korony”.

***

Dania: Kasper Schmeichel – Lars Jacobsen, Simon Kjaer, Daniel Agger, Riza Durmisi (84′ Jannik Vestergaard) – Pierre-Emile Hoejberg, Thomas Delaney (46′ Michael Krohn-Deli) – Yussuf Poulsen, Christian Eriksen, Nicolai Joergensen – Nicklas Bendtner (61′ Morten Rasmussen)

Szwecja: Andreas Isaksson – Mikael Lustig, Erik Johansson, Andreas Granqvist, Pierre Bengtsson (86′ Robin Olsen) – Sebastian Larsson (81′ Oscar Hiljemark), Oskar Lewicki, Kim Kallstrom (69′ Gustav Svensson), Emil Forsberg – Marcus Berg, Zlatan Ibrahimović

Żółte kartki: Riza Durmisi, Yussuf Poulsen, Pierre-Emile Hoejberg (Dania) oraz Pierre Bengtsson, Sebastian Larsson (Szwecja)

Wynik pierwszego meczu: 2:1 dla Szwecji

Awans: Szwecja

Słowenia Ukraina 1:1 (1:0)
Bostjan Cesar 11′ – Andrij Jarmołenko 90’

W drugim dzisiejszym pojedynku rewanżowym Ukraina znajdowała się w znacznie lepszej sytuacji niż Słowenia. Przewaga dwóch goli dawała im bowiem komfort gry.

Slovenia vs UkraineSłoweńcy od pierwszy minut ruszyli do ataku i to spowodowało, że już w 11. minucie prowadzili po golu Bostjana Cesara. Ukraińcy mieli ogromnego pecha przy tej sytuacji, albowiem pierwsze uderzenie Romana Bezjaka co prawda Andrij Piatow jeszcze obronił, lecz następnie piłka po rykoszecie trafiła na głowę kapitana Słowenii, który nie mógł spudłować mając przed sobą tylko niemal pustą bramkę. Chwilę później mógł być remis, jednak ani Jewhen Konoplianka, ani Andrij Jarmołenko nie zdołali pokonać Samira Handanovicia. W ostatnich minutach pierwszej części gry Słoweńcy złapali wiatr w żagle, lecz nie znaleźli sposobu na pokonanie Andrija Piatowa po raz drugi.

Slovenia vs UkrainePo przerwie tempo meczu się uspokoiło – jedni i drudzy rzadko zagrażali bramce rywali. Po upływie godziny gry Słoweńcy przejęli inicjatywę, ale nie mieli pomysłu na sforsowanie defensywy naszych wschodnich sąsiadów. Dopiero kwadrans przed końcem Bostjan Cesar mógł po raz drugi skierować futbolówkę do bramki gości, lecz znakomitą interwencją popisał się Andrij Piatow. Ukraiński bramkarz w ostatnich minutach jeszcze kilkukrotnie uratował swój zespół przed utratą gola. Sytuacja diametralnie zmieniła się w 93. minucie. Wtedy to za groźny faul na Konopliance „czerwień” obejrzał Miso Brećko, który opuścił boisko.

Grający w osłabieniu Słoweńcy jakby stracili nieco wiary w końcowy sukces. Zmęczenie i brak koncentracji spowodowały, że w 95. minucie Andrij Jarmołenko pewnym strzałem z kilku metrów zapewnił swojej drużynie remis, a co najważniejsze – awans do turnieju finałowego Euro 2016.

***

Słowenia: Samir Handanović – Miso Brećko, Branko Ilić, Bostjan Cesar, Bojan Jokić – Nejc Pecnik (67′ Josip Ilicić), Rene Krhin,  Kevin Kampl – Valter Birsa (80′ Dejan Lazarević) – Roman Bezjak (68′ Zlatan Ljunijankić), Milivoje Novaković

Ukraina: Andrij Piatow – Artem Fedecki, Jewhen Chaczeridi, Jarosław Rakickij, Wiaczesław Szewczuk – Taras Stepanenko, Serhij Rybałka – Andrij Jarmołenko, Serhij Sydorczuk (61′ Denis Garmasz), Jewhen Konoplianka (90′ Anatolij Tymoszczuk) – Jewhen Sełezniow (80′ Artiom Krawiec)

Żółte kartki: Bostjan Cesar, Bojan Jokić, Nejc Pecnik, Dejan Lazarević (Słowenia) oraz Jewhen Konoplianka, Serhij Rybałka (Ukraina)

Czerwona kartka: Miso Brećko 90’ (Słowenia)

Wynik pierwszego meczu: 2:0 dla Ukrainy

Awans: Ukraina