Ekstraklasa. Brożek jak wino; koniec serii Piasta

Paweł Brożek nie zwalnia tempa i po raz kolejny już powiększył swój dorobek strzelecki, prowadząc Białą Gwiazdę do zwycięstwa nad Zagłębiem Lubin (4:2). Po dwudziestu (!) ligowych meczach bez porażki u siebie pokonany został Piast Gliwice. Mistrza Polski ujarzmiła Lechia Gdańsk. Drugie zwycięstwo z rzędu zanotowała Wisła Płock. Tym samym… piąta porażkę z kolei zaliczył ŁKS Łódź.

Wisła Płock – ŁKS Łódź 2:1 (1:1)
Grzegorz Kuświk 3’ Giorgi Merebaszwili 75′ – Łukasz Sekulski 18’

Pięć porażek – to bilans beniaminka Ekstraklasy ŁKS-u Łódź w ostatnich pięciu kolejkach. Tym razem łodzianie nie podołali niezbyt dobrze spisującej się na początku sezonu Wiśle Płock. Choć sami płocczanie formę już odzyskują. Dla podopiecznych Radosława Sobolewskiego była to bowiem druga wiktoria z rzędu.

Bardzo szybko, bo już w 3. minucie wynik otworzył Grzegorz Kuświk, który dobił uderzenie Damiana Michalskiego. Goście szybko odrobili straty. Zaledwie kwadrans później Łukasz Sekulski w podobny sposób dokończył dzieła po strzale Patryka Bryły. Wynik meczu na 15 minut przed końcem ustalił Giorgio Merebaszwili. Gruzin pokonał Michała Kołbę, przymierzając po ziemi zza szesnastki.

Wisła Płock awansowała na 11. miejsce w tabeli. ŁKS spadł z kolei do strefy spadkowej i jest przedostatni.

Piast Gliwice – Lechia Gdańsk 1:2 (0:0)
Jorge Felix 87’(k.) – Sławomir Peszko 55’ Żarko Udovicić 69’

20 spotkań z rzędu – tyle ligowych spotkań na własnym stadionie nie przegrali mistrzowie Polski. Twierdza przy Okrzei padła w 7. kolejce obecnego sezonu, kiedy to Piast gościł u siebie Lechię.

Początek meczu z obu stron był ostrożny. Żadna z drużyn nie chciała zaryzykować. Worek  bramkami rozwiązał się dopiero po przerwie. Karol Fila dograł do Sławomira Peszki, a były reprezentant Polski z dwudziestu metrów trafił do siatki. Świetnie dysponowany Dusan Kuciak nie pozwolił na zrobienie krzywdy gdańszczanom. Ci zaś po raz drugi udowodnili swoją wyższość w 69. minucie. Artur Sobiech trafił w słupek, a Żarko Udovicić bez problemu dobił futbolówkę do pustej bramki. Na otarcie łez dla Piastunek trafił Jorge Felix, który wykorzystał rzut karny.

Lechia niezbyt dobrze weszła w nowy sezon. Po siedmiu seriach spotkań zajmuje 10. miejsce. Piastunki plasują się na 5. lokacie.

Wisła Kraków – Zagłębie Lubin 4:2 (2:2)
Michał Mak 19’ Paweł Bożek 23’ 83’ Kamil Wojtkowski 58’ – Sasa Zivec 27’ Sasa Balić 37’

Wisła grała ostatnio w kratkę – zwycięstwa przeplatała porażkami, ale mimo wszystko utrzymuje się w pierwszej połówce tabeli. Gorzej w sezon weszło Zagłębie. Miedziowi odstawali nieznacznie również dzisiaj i to Biała Gwiazda mogła cieszyć się z kompletu punktów.

W pierwszej części meczu kibice zobaczyli aż cztery gole. Dośrodkowanie Vukana Savicevicia wykorzystał Michał Mak, pakując piłkę do siatki wejściem na wślizgu. Kilka minut później było już 2:0, a na listę strzelców dopisał się niezawodny Paweł Brożek. Szczęście zaczęło odwracać się od podopiecznych Macieja Stolarczyka, co poskutkowało doprowadzeniem do remisu przez Miedziowych. Najpierw z bliskiej odległości trafił Sasa Zivec, a następnie skuteczną główka popisał się jego imiennik Balić. Po zmianie stron strzelali już tylko krakowianie. Prowadzenie Wiśle zapewnił Kamil Wojtkowski, a dzieła zniszczenia w końcówce dopełnił Brożek.

Wisła zajmuje aktualnie 6. miejsce, a Zagłębie plasuje się dopiero na 13. pozycji.