Ekstraklasa. Bramkostrzelne starcie dla Pogoni

Szczecin odetchnął z ulgą. Po serii meczów bez wygranej Pogoń robi ważny krok w stronę utrzymania w Lotto Ekstraklasie. W meczu 28. kolejki Portowcy pokonali na wyjeździe Bruk-Bet Termalikę 4:2.

Wygrana nad Sandecją (1:0) i remis z Lechią Gdańsk mógł być impulsem do walki o utrzymanie. Termalica przegrała jednak kolejne dwa spotkania – z Wisłą Płock (1:2) i Arką Gdynia (0:4). Aby myśleć o pozostaniu w Ekstraklasie ekipa z Niecieczy musi zacząć wygrywać. Stosowna okazja nadarzyła się dziś. Pogoń – choć ostatnio radzi sobie coraz lepiej – mogła pochwalić się dokładnie takim samym dorobkiem punktowym, jak podopieczni Jacka Zielińskiego.

Wolne tempo w pierwszych minutach mogło nieco znudzić kibiców. Obudził ich Spas Delew. Bułgar przymierzył z rzutu wolnego w prawy róg bramki strzeżonej przez Jana Muchę. Pogoń objęła prowadzenie i starała się kontrolować spotkanie. Wszystko odmieniła 29. minuta. Prostopadłą piłkę w kierunku Romana Gergela zagrał Martin Miković. Pomocnik zmieścił futbolówkę między nogami Łukasza Załuski i wyrównał na 1:1.

Portowcy nie mogli się otrząsnąć i po chwili stracili kolejnego gola. Tym razem Gergel popisał się długim podaniem do Szymona Pawłowskiego. Ten przyjął piłkę i sprytnie oszukał zarówno defensorów rywali, jak i samego Jana Muchę. Termalica próbowała pójść za ciosem. Jeszcze przed przerwą kolejną szansę miał Roman Gergel. Jego uderzenie z linii bramowej wybił Rafał Murawski.

Po zmianie stron Portowcy rzucili się do odrabiania strat. Udało się w 54. minucie. Ricardo Nunes centrował na dalszy słupek. Tam – przy linii bocznej – doskonale zachował się Lasza Dwali, który bez namysłu uderzył głową i przelobował bezradnego golkipera gospodarzy. Szczęście pomogło Pogoni przy golu na 3:2. Zamieszanie w polu karnym wykorzystał Dwali.

Goście dobili Termalikę w 80. minucie. Spod opieki obrońców urwał się Łukasz Zwoliński, zagrał do Spasa Delewa, a ten silnym strzałem lewą nogą przypieczętował wygraną swojego zespołu.

Pogoń awansowała na 13. miejsce w tabeli Lotto Ekstraklasy. Termalica – z dorobkiem 25 oczek – jest 15. Po przerwie reprezentacyjnej do Niecieczy przyjedzie Cracovia. Portowcy będą gościć u siebie Śląsk Wrocław.