Liga Europy. Bez niespodzianek w 1/8 finału, faworyci zgodnie z planem

Poznaliśmy komplet ćwierćfinalistów Ligi Europy sezonu 2019/2020. W środowych i czwartkowych meczach obyło się bez niespodzianek. W najciekawszych starciach Inter Mediolan pokonał Getafe CF 2:0, a Sevilla FC – w takim samym stosunku bramkowym – okazała się lepsza od AS Roma.

Oba mecze odbyły się na neutralnym gruncie – w Niemczech. Wszystko oczywiście miało związek z pandemią Covid-19, przez co konieczne było rozegranie – konkretnie w tych parach – tylko jednego spotkania. Faworyci nie zawiedli. Inter zasłużenie pokonał Getafe 2:0 po bramkach autorstwa Romelu Lukaku, dla którego był to już 30. gol na wszystkich klubowych frontach w obecnym sezonie, oraz Christiana Eriksena. Duńczyk wpisał się na listę strzelców zaledwie 60 sekund po tym, jak pojawił się na boisku w miejsce Marcelo Brozovicia. Zawodnicy Pepe Bordalasa mogą jednak pluć sobie w brodę. W 76. minucie powinni byli bowiem doprowadzić do remisu, ale rzutu karnego nie wykorzystał Jorge Molina. Hiszpan nawet nie trafił w światło bramki z jedenastu metrów.

2:0 triumfowała także Sevilla. Podopieczni Julena Lopeteguiego losy rywalizacji z Romą rozstrzygnęli w zasadzie jeszcze przed przerwą, a ozdobą meczu była piękna, indywidualna akcja Sergio Reguilona z 22. minuty, po której Hiszpan pewnym i mocnym uderzeniem pokonał Pau Lopeza. Drużyna z Wiecznego Miasta nie miała większych argumentów w konfrontacji z Andaluzyjczykami. Mało tego, zespół z Estadio Ramon Sanchez Pizjuan przy odrobinie szczęścia mógł wygrać jeszcze bardziej okazale, jednak próby Evera Banegi z rzutu wolnego oraz Julesa Kounde’a zatrzymały się jedynie na poprzeczce bramki ekipy z Włoch.

W innych pojedynkach mieliśmy polski akcent. Spotkanie Wolverhampton Wanderers – Olympiakos Pireus sędziował Szymon Marciniak. Praca arbitra urodzonego w Płocku nie pozostała bez echa, i to w negatywnym tego słowa znaczeniu. Zdaniem greckich mediów bowiem, nasz rodak dopuścił się trzech błędów na niekorzyść drużyny dowodzonej przez trenera Pedro Martinsa. Najpierw 39-letni rozjemca nie uznał gola zdobytego przez Youssefa El Arabiego. W tej sytuacji system VAR wyłapał, że Marokańczyk znajdował się na minimalnym spalonym. Następnie – w 55. i 59. minucie – piłkarze z Pireusu domagali się podyktowania dwóch rzutów karnych. W obu przypadkach gwizdek polskiego sędziego milczał. „Marciniak zamknął oczy przy tych faulach” – napisali Grecy. Zawodnicy Nuno Espirito Santo ostatecznie zwyciężyli 1:0, dzięki bramce niezawodnego w kończącym się sezonie Raula Jimeneza, i – wobec remisu (1:1) w pierwszym starciu – zameldowali się w kolejnej fazie rozgrywek.

Do ćwierćfinału dostały się również Szachtar Donieck, FC Kopenhaga, Manchester United, FC Basel oraz Bayer 04 Leverkusen. Z tego grona w najtrudniejszym położeniu znajdowała się ekipa z Danii, która musiała odrabiać straty z pierwszego meczu (0:1). Trafienia Jonasa Winda (dwa) oraz Rasumsa Falka sprawiły jednak, że podopieczni Stale Solbakkena pewnie pokonali na własnym terenie Istanbul Basaksehir 3:0 i mogli cieszyć się z awansu do najlepszej „ósemki” Ligi Europy. W niej przyjdzie im zmierzyć się z „Czerwonymi Diabłami”. Pozostałe pary tworzą Szachtar – Basel, Inter – Bayer, a także Wolverhampton – Sevilla. Spotkania tej rundy zostaną rozegrane w dniach 10-11 sierpnia na czterech niemieckich boiskach: w Kolonii, Gelsenkirchen, Duesseldorfie oraz Duisburgu. Wszystkie pojedynki rozpoczną się o godzinie 21:00.