Bundesliga. Klopp kończy przygodę z Borussią!

Juergen Klopp po siedmiu latach żegna się z Borussią Dortmund. Szkoleniowiec dortmundczyków poinformował o swojej decyzji na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Żywiołowy trener zapisał się w historii klubu przede wszystkim dwoma mistrzostwami kraju i wprowadzniem swojej drużyny do finału Champions League.


Kontrakt Kloppa był ważny aż do końca czerwca 2018 roku. Władze klubu pogodziły się jednak z jego decyzją i odejściem ze stanowiska po zakończeniu obecnego sezonu. Był najdłużej pracującym trenerem w Bundeslidze w jednym klubie.

47-latek zapisał się złotymi zgłoskami w klubowej historii. W 313 spotkaniach odniósł aż 178 zwycięstw, przegrywając 64 razy. Dwa razy z rzędu świętował zdobycie mistrzostwa Niemiec (2011, 2012), a raz zwyciężył w krajowym pucharze (2012). Szkoleniowiec BVB był bliski raju, ale w finale Ligi Mistrzów, w 2013 roku, musiał uznać wyższość odwiecznego rywla – Bayernu Monachium (1:2).

Juergen Klopp na specjalnie zwołanej konferencji prasowej zaznaczył, że przyczyną jego odejścia nie jest aktualna sytuacja klubu, który znajduje się w głębokim kryzysie.

Zawsze powtarzałem, że jeśli dojdę do przekonania, że nie jestem idealnym szkoleniowcem dla drużyny, przyznam się do tego. W ostatnich tygodniach straciłem pewność i czułem się zobowiązany, by poinformować o tym Michaela Zorca oraz HansaJoachima Watzke. Nie ma to bezpośredniego związku z naszą obecną sytuacją sportową – wyjaśnił Juergen Klopp.

Hans-Joachim Watzke nie krył wzruszenia i na konferencji pożegnał trenera ze łzami w oczach. Według niemieckich mediów zespół z Dortmundu w przyszłym sezonie poprowadzi Thomas Tuchel, który w latach 2008-2014 prowadził FSV Mainz 05.

Sport.RIRM

drukuj