Biathlon. Niespodzianki nie było, biało–czerwona sztafeta bez medalu

Słabe strzelania Magdaleny Gwizdoń zdecydowały o 13. miejscu biathlonowej reprezentacji Polski w kończącej mistrzostwa świata w Kontiolahti rywalizacji sztafet. Po złoto sięgnęły Niemki, które wypracowały przeszło minutową przewagę nad drugimi Francuzkami i trzecimi Włoszkami.


Po udanych startach indywidualnych i dwóch medalach Weroniki Nowakowskiej-Ziemniak polscy kibice liczyli na niemałą niespodziankę i medal w biegu sztafetowym. Dodatkowym atutem biało–czerwonych była prezentowana od początku mistrzostw dobra postawa biegowa. Nawet mała nieskuteczność na strzelnicy mogła nie mieć dużego wpływu na wyniki zawodniczek. Przypomnijmy, że w trakcie rywalizacji sztafet biathlonistki mogą dobierać naboje, co przeważnie pozwala im uniknąć karnych rund.

Jako pierwsza do walki przystąpiła Monika Hojnisz. 9. zawodniczka biegu indywidualnego nie narzuciła sobie początkowo wysokiego tempa, jednak fantastyczna postawa na strzelnicy sprawiła, że Polki objęły prowadzenie. Na drugiej zmianie w barwach biało–czerwonych zaprezentowała się Magdalena Gwizdoń. Doświadczona biathlonistka powiększyła jeszcze przewagę nad resztą stawki do 4,5 s. Później jednak cały swój wysiłek przekreśliła na strzelnicy. Dodatkowe 150 m do przebiegnięcia sprawiło, że nasza sztafeta spadła na 13. pozycję. Dwa pudła przytrafiły się Polsce podczas strzelania w pozycji stojącej, czego efektem było dopiero 21. miejsce na półmetku rywalizacji.

Strat Gwizdoń nie zdołały odrobić Weronika Nowakowska-Ziemniak i Krystyna Guzik. Ostatecznie polska sztafeta przybiegła do mety jako 13. ze stratą niemal 4 minut do zwycięskich Niemek. Te były bezbłędne na strzelnicy, zaledwie sześciokrotnie dobierały naboje i ze sporą przewagą pokonały drugie Francuzki i trzecie Włoszki. O srebrnym krążku dla „Trójkolorowych” przesądziła wspaniała postawa zwyciężczyni sprintu i biegu pościgowego – Marie Dorin Habert.

***

Wyniki:

1. Niemcy   1:11:54,6 (0+6)
2. Francja   + 1:00,3 (1+9)
3. Włochy   + 1:06,1 (0+9)
4. Rosja   + 1:16,8 (0+7)
5. Norwegia   + 1:24,6 (0+10)
6. Ukraina   + 1:42,5 (1+9)

13. Polska   + 3:52,3 (3+11)

Sport.RIRM

drukuj