Wezwani do odwagi

Z o. Marcinem Krupą CSsR, redaktorem programów młodzieżowych w Radiu Maryja, współorganizatorem spotkania młodych na Jasnej Górze, rozmawia Agnieszka Gracz.

Ojcze, już jutro po raz kolejny młodzież spotka się u Matki Bożej na Jasnej Górze. Być może niektórzy nie zdecydowali jeszcze, jak zagospodarować ten sobotni majowy wieczór…

– Kiedyś św. Augustyn powiedział: pracuj tak, jakby wszystko zależało od ciebie, a módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga. A tu, na Jasnej Górze, jest szczególne miejsce naszej modlitwy. Każdy z nas ma różne obowiązki, pracę, studia… Zachęcam, aby ten sobotni wieczór poświęcić Bogu, przyjechać na Jasną Górę i tam modlić się, tak jakby wszystko od Niego zależało, ponieważ to od Niego zależy całe nasze istnienie, całe nasze szczęście.

Jakie hasło jednoczy w tym roku młodzież, która spotka się w Częstochowie?

– XV Pielgrzymka Młodych z Radiem Maryja na Jasną Górę odbywa się pod hasłem „Jezu, jesteś moim Panem!” i odnosi się do Roku Wiary, który ogłosił Ojciec Święty Benedykt XVI. Jedziemy do sanktuarium na Jasnej Górze, aby wyznać, że Jezus jest Panem naszego życia, potwierdzić, że tylko On jest najważniejszy w życiu każdego z nas, że jest źródłem naszego istnienia. Uczynimy to na Jasnej Górze, w duchowej stolicy naszej Ojczyzny. Właśnie tam, u stóp Matki Bożej, tę wiarę wyznawali królowie i wielcy ludzie, a także wypraszali wszelkie łaski i siły na co dzień. Każdego dnia na Jasnej Górze do tej wiary przyznają się miliony Polaków i nie tyko Polaków, którzy w kaplicy Cudownego Obrazu w postawie klęczącej uwielbiają Jezusa jako swojego Boga i proszą o opiekę Matki Bożej. Tam proszą o łaski, a Jasna Góra zna i wsłuchuje się w modlitwy, które z wiarą są zanoszone przez każdego człowieka.

Co w tym roku czeka młodych ludzi na Jasnej Górze?

– Nasze spotkanie rozpocznie się w sobotę o godzinie 18.00 radosnym uwielbieniem Boga śpiewem. Podczas spotkania będziemy mogli wysłuchać świadectw m.in. Darka Malejonka, osób, które spotkały na swojej drodze Boga. Dla tych, którzy przyjadą na Jasną Górę, przygotowaliśmy niespodziankę – krótkie warsztaty telewizyjne. Wszyscy będą mogli w nich uczestniczyć. Spotkaniu będzie towarzyszyła wielka schola z całej Polski. Młodzi, którzy na co dzień śpiewają w scholach, chórach i zespołach parafialnych, zaśpiewają razem pod kierunkiem pana Zbigniewa Małkowicza. Będą nam również towarzyszyć soliści zespołu Lumen.

XV Pielgrzymka Młodzieży na Jasną Górę odbywa się w roku szczególnym, Roku Wiary, jakie wyzwania w tym czasie czekają młodych ludzi?

– Przed młodzieżą jest wezwanie i zaproszenie przede wszystkim do odważnego i śmiałego wyrażania wiary w swoim życiu i poprzez swoje życie. Do odwagi w wyznawaniu wiary zaprasza nas także Ojciec Święty Franciszek. To szczególne zaproszenie i apel do młodych, by nie lękali się wyznawać swojej wiary, kierowali też poprzedni Papieże. Ojciec Święty Franciszek podkreśla jeszcze słowo „odważnie”. To zachęta do odważnego świadectwa na co dzień, by młodzi ludzie wiedzieli, że dookoła jest wielu wierzących, którzy z odwagą świadczą o Chrystusie. Wiary nie można sprowadzać tylko do miejsc związanych z kultem, żyjemy nią na co dzień, w każdej sytuacji.

Posługa Ojca łączy się również z pracą pośród młodych ludzi. Jakie są ich oczekiwania, czego dziś poszukuje młodzież?

– Z mojego doświadczenia wynika, że młodzi poszukują autentycznych świadków wiary, ludzi, którzy pociągają za sobą innych, pokazują, że wiarą trzeba i można żyć. Spójrzmy chociażby na przykład Papieża Franciszka, który swoją prostotą, swoim naturalnym zachowaniem przyciąga tak wiele osób z całego świata. W homiliach, katechezach czy podczas minionego sobotniego spotkania ruchów i wspólnot Kościoła Papież Franciszek w prosty sposób odpowiadał, jak żyć wiarą. Młodzież potrzebuje autentyczności życia w wierze.

Dziękuję za rozmowę.

Agnieszka Gracz

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl