Językowy kalejdoskop

Dni Kultury Języka są szczególną okazją do poznania talentów, zdolności i zainteresowań studentów WSKSiM. Tak też było podczas tegorocznych Dni Kultury Języka 15-16 maja.

Studenci pod kierunkiem lektorów przygotowali wiele imprez językowych, prezentujących kulturę, historię, a nawet kulinaria krajów, których mieszkańcy posługują się językiem angielskim, niemieckim i hiszpańskim. Był quiz wiedzy o krajach niemieckojęzycznych przygotowany pod kierunkiem lektora języka niemieckiego Ewy Cierpikowskiej; pokaz aut niemieckich, prezentowanych w kolejności rozwoju technicznego. Największym powodzeniem cieszyło się czarne eleganckie porsche boxster cabriolet, do którego chętnie wsiadali widzowie.

Na uwagę zasługuje też „Celtycki kalejdoskop”, spektakl w języku angielskim, przygotowany przez studentów II i III roku. Oryginalny scenariusz i ciekawa scenografia przeniosły widzów w pradawne dzieje Wysp Brytyjskich, począwszy od ich najstarszych etnicznie mieszkańców – Celtów, dalej średniowiecznego bohatera szkockiego Roberta Bruce’a, irlandzkiego poetę Williama Butlera Yeatsa, a skończywszy na współcześnie żyjącym walijskim sportowcu – najbardziej utytułowanym w historii brytyjskim piłkarzu – Ryanie Giggsie. Spektakl ten połączony był z zaproszeniem do kawiarenki, tak więc, wsłuchując się w opowieści celtyckiego barda, przy dźwiękach irlandzkiej muzyki, widzowie mogli delektować się serwowaną przez studentki irlandzką kawą z cynamonem i smakowitymi owsianymi ciasteczkami.

Z ogromnym entuzjazmem przyjęto także „Romeo und Helga”, pełen humoru spektakl w języku niemieckim, przygotowany przez germanistkę Edytę Klajbor-Słupek oraz studentów IIroku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Przy dźwiękach porywającej muzyki i w otoczeniu pięknej scenerii widzowie mogli również zdecydować o dalszych losach bohaterów spektaklu, biorąc udział w głosowaniu SMS-owym.

Dni Kultury Języka zakończył spektakl taneczno-muzyczny z elementami baletu pt. „Upiór w operze”. Tancerze, którzy zaprezentowali układ Masquarade oraz walca wiedeńskiego, wyglądali olśniewająco w eleganckich strojach oraz specjalnie na tę okazję wykonanym makijażu. Nikt z uczestników nie ukrywał, że już samo przygotowanie się do balu sprawiało prawdziwą radość, pomimo wcześniejszej natężonej pracy i długich tanecznych treningów pod czujnym okiem studenta III roku Krzysztofa Podżusa. Nad całością spektaklu czuwała anglistka Paulina Kapelska. Wrażenia estetyczne potęgował pokaz tańca z ogniem prezentowany przez studentkę WSKSiM Iwettę Paweską i jej drużynę. Odtwórcą roli Upiora był student II roku Wiktor Kowalski, a w duecie z nim śpiewała także studentka II roku Karolina Babik. Było to dla nich wielkie artystyczne przeżycie i wyzwanie. Jednak obydwoje spisali się śpiewająco. Zarówno aktorzy, jak i tancerze byli wielokrotnie nagradzani brawami.

drukuj