Świątynia dla pokoleń

W Toruniu trwa kolejna faza budowy świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Błogosławionego Jana Pawła II – wotum wdzięczności za życie i działalność Papieża Polaka. W tej chwili na ziemi montowane są poszczególne elementy kopuły, która będzie zwieńczona koroną.

– Świątynia w swojej konstrukcji żelbetowej w tej chwili czeka na zamontowanie kopuły. To obecnie nasze podstawowe zadanie, które we wrześniu będzie wykonane. Dla nas, konstruktorów, a także dla wykonawców to jest piękny czas – podkreśla inż. Andrzej Ryczek, autor projektu kościoła. Jak dodaje, równolegle toczą się prace przy organizowaniu placu celebry otaczającego świątynię. Już na koniec listopada na tym placu stanie mający prawie 4 tys. m ogrzewany namiot mogący pomieścić blisko 10 tys. osób. W nim 30 listopada odbędą się uroczystości rocznicowe Radia Maryja. – Podczas tej uroczystości poświęcimy także kamień węgielny – ujawnia o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja. – Tego dnia zaśpiewa także zespół Śląsk – dodaje o. Tadeusz Rydzyk.

Budowana świątynia docelowo pomieści 500 osób na górnym poziomie i 350 na dolnym. – Ale uznaliśmy, że plac celebry to będzie wtórny, powiększony kościół. Stworzymy zamkniętą przestrzeń ograniczoną z góry powłoką namiotu, natomiast otaczające ramy składać się będą z 20 stacji Drogi Różańcowej – po 5 stacji z każdej strony w kształcie neoklasycystycznych, dość wysokich portali, które stworzą naturalną granicę placu. Będziemy się w niej czuli jak w przestrzeni sakralnej – podkreśla inż. Andrzej Ryczek.

Architekt przedstawia także inne założenia nowej świątyni. Pielgrzymów witać będzie muzyka carillonów, czyli 32 dzwonów odlanych z brązu, po 16 z każdej strony. Na obecnym etapie jest już prawie gotowa piękna dwumetrowa statua Matki Bożej Niepokalanej, a także podstawa ołtarza z białych marmurowych róż. – Ten kościół będzie mówił przez pokolenia. Wznoszący kościół budują przyszłość w sercach i umysłach ludzi – następnych pokoleń – mówi o. Tadeusz Rydzyk. – Chcemy, żeby ten kościół był wyrazem miłości do Pana Boga, ale też Ojczyzny, dlatego np. w witrażach chcemy umieścić różne wydarzenia z historii Polski, jak Ponary, Palmiry, Katyń, Cud nad Wisłą, zwycięstwo pod Wiedniem – dodaje dyrektor Radia Maryja.

Przed wejściem do świątyni oraz z tyłu będą fontanny jako symbol życia i wiary. Przednia będzie miała formę pomostu, przez który będzie można przejść, a na nim będzie stała naturalnej wielkości figura Jana Pawła II witającego przechodzących. Z tyłu zaś będzie znajdował się podobny zbiornik wodny, ale z postacią apostoła Piotra. – Efekt fontanny będzie skierowany na rzuconą przez Piotra sieć – podkreśla inż. Andrzej Ryczek.

Wiele elementów świątyni czeka jeszcze na swoich fundatorów. Wszyscy, którzy chcą dołożyć swoją cegiełkę do budowy kościoła, mogą kontaktować się z Radiem Maryja.

Katarzyna Cegielska, Toruń

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl