Potrzeba ludzi, którzy żarliwie kochają Polskę

„Nie potrzeba milionów, aby spowodować fakt, który ma znaczenie historyczne. Potrzebna jest wola i chęć. Potrzeba ludzi, którzy żarliwie kochają Polskę, wtedy można dokonać rzeczy wielkich i wspaniałych. To przesłanie płynące z kart historii I Kompani Kadrowej, któremu chcemy być wierni” – powiedział Jan Józef Kasprzyk, Komendant Marszu, Prezes Związku Piłsudczyków.

Każdego roku, w dniach od 6 do 12 sierpnia organizowany jest Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Biorą w nim udział członkowie organizacji strzeleckich, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Straży Granicznej, osoby cywilne, a także młodzież z Wileńszczyzny i Ukrainy. Uczestnicy marszu wyruszają z Krakowa, maszerując przez Michałowice, Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny nad Nidą, Chęciny, Szewce – docierają do Kielc.

Uczestnicy tego patriotyczno-historycznego wydarzenia biorą udział w spotkaniach z uczestnikami walk o niepodległość, zawodach z marszu na orientację, zawodach strzeleckich, konkursach edukacyjnych, zajęciach kulturalno-oświatowych.

Z roku na rok Marsz gromadzi coraz większą grupę uczestników. „Jest on wznoszeniem żywego pomnika ku czci bohaterów naszej wolności, ku czci żołnierzy I Kompanii Kadrowej” – akcentuje Jan Józef Kasprzyk.

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej to przypominanie o historii i budzenie sumienia narodu; przypominanie o heroicznych wydarzeniach z naszej historii, przypominanie maksymy Józefa Piłsudskiego, że „naród, który traci pamięć przestaje być narodem, a staje się jedynie zbiorowiskiem ludzi”. My nie chcemy być zbiorowiskiem, chcemy być wielkim wspaniałym narodem, bo taka jest nasza historia i o tej historii – tak bardzo uszczuplonej w obecnych czasach – chcemy przypominać. Chcemy mówić o tych wspaniałych kartach historii i uczyć współczesnego patriotyzmu, który ma się wyrażać służbą dla RP – powiedział Prezes Związku Piłsudczyków.

* * *

6 sierpnia 1914 roku na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45. żołnierze „Kadrówki” obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc. I Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku.

W 1924 roku dla uczczenia rocznicy wymarszu „Kadrówki” z inicjatywy byłych legionistów ustanowiono Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Odbywał się on nieprzerwanie aż do 1939 roku i był największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Brała w nim udział młodzież zrzeszona w Związku Strzeleckim oraz żołnierze Wojska Polskiego. Do idei Marszu powróciły środowiska niepodległościowe ziemi krakowskiej i kieleckiej w 1981 roku. Do 1989 roku Marsz był formą demonstracji patriotycznej, silnie zwalczaną przez władze komunistyczne.

Po 1989 roku Marsz powrócił do formuły przedwojennej. Ma charakter sportowo-obronny. Tegoroczny Marsz odbywa się w 100. rocznicę pierwszego kursu oficerskiego Związku Strzeleckiego, jaki odbył się na Podhalu pod dowództwem Józefa Piłsudskiego.

 

RIRM/ kadrowka.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl