[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak: Rząd zrobił bardzo ważny ruch w kierunku wsparcia kredytobiorców

WIBOR nie odzwierciedlał adekwatnie kosztu pozyskania pieniądza. Banki zostały zobligowane do opracowania nowej stawki referencyjnej. Jeśli nie zrobią tego do końca tego roku, to prawdopodobnie będzie wprowadzona tzw. stawka POLONIA. Gdyby ją wprowadzono, to w ostatnim roku różnica między stawką WIBOR a stawką POLONIA wynosiłaby od 1 do 1,5 punktu procentowego. Oznaczałoby to, że kredytobiorcy płaciliby o tyle mniej za kredyt. Z perspektywy kredytu zaciągniętego na 300 tys. zł za ratę płaciłoby się mniej o 250 zł. Rząd zrobił bardzo ważny ruch w kierunku wsparcia kredytobiorców – powiedział prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista i prezes Instytutu Myśli Schumana, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] Prof. P. Grochmalski o rosyjskiej „strategii szaleńca”: To wszystko ma budować ogromną presję psychologiczną na przywódcach zachodniego świata

Próby zastraszenia ludności cywilnej, m.in. zajęcie elektrowni czarnobylskiej, miały wywołać popłoch, że oto symbol wielkiej katastrofy znów będzie oddziaływał na opinię publiczną, aby naciskała na przywódców, a ci przywódcy wymusili podpisanie przez Ukraińców rozejmu, czyli poddanie się państwu rosyjskiemu  – mówił we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Piotr Grochmalski, dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej.

[TYLKO U NAS] Dr G. Piątkowski o wyborach we Francji: Mam nadzieję, że blokada polityczna zostanie zniesiona i E. Macron zdecyduje się na radykalne zwiększenie pomocy Ukrainie

Myślę, że rozstrzygnięcie wyborów we Francji powinno dać prezydentowi Macronowi  zdecydowanie większą możliwość działania. Choć pamiętajmy, że za mniej więcej dwa miesiące są też wybory parlamentarne – mówił dr Grzegorz Piątkowski, prawnik i politolog, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. Wyraził nadzieję, że „blokada polityczna po wyborach po prostu zostanie zniesiona. To znaczy, że prezydent Macron rzeczywiście zdecyduje się na radykalne zwiększenie pomocy Ukrainie”.

[TYLKO U NAS] J. J. Kasprzyk: W ostatnich latach istniało przekonanie, że Polsce już nic złego nie grozi. Uważano, że żyjemy w czasie, w którym nie będzie żadnych wojen. Weterani wojenni nieustannie przypominają nam o tym, że wolność można stracić z dnia na dzień

W ostatnich latach istniało przekonanie, że Polsce już nic złego nie grozi. Uważano, że żyjemy w czasie, w którym nie będzie żadnych wojen. W związku z tym zaczęto tworzyć inne problemy, które z punktu widzenia interesów państwowych i narodowych są nieistotne. Weterani wojenni nieustannie przypominają nam o tym, że wolność można stracić z dnia na dzień, co widzimy na przykładzie Ukrainy (…). Bardzo powszechna wśród kombatantów jest radość wynikająca z tego, że w Polsce zaczynają być wprowadzane rozwiązania mające podnieść stan naszej obronności. Wielu kombatantów mówi, że sojusze są niezwykle ważne, ale najważniejsze jest budowanie własnego potencjału obronnego – podkreślił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, w programie „Rozmowy niedokończone” w Telewizji Trwam.

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Francja wspólnie z Niemcami będzie podejmowała różne działania, które będą wymierzone w suwerenność państwa polskiego. Rządy E. Macrona to rządy oligarchii polityczno-finansowo-ideologicznej

Francja będzie mocno zaangażowana w walkę o tzw. praworządność w Polsce i wspólnie z Niemcami będzie podejmowała różne działania, które będą wymierzone w suwerenność państwa polskiego. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, dlatego że rządy Emmanuela Macrona to są rządy oligarchii polityczno-finansowo-ideologicznej, która jest absolutnie awangardą w Europie nurtu tzw. laickiego, antychrześcijańskiego –  powiedział dr Krzysztof Kawęcki, politolog, wiceprezes Ruchu Prawdziwa Europa, w poniedziałkowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

O. Z. Pieńkos CSsR: Cieszymy się, że wiele osób było na Mszy św. i wzięło udział w spotkaniu wielkanocnym Rodziny Radia Maryja w Niles. Spotkaliśmy się przy stole, który jednoczy tak jak w rodzinie

Kościół, który liczy 1400 miejsc siedzących, był wypełniony. (…) Cieszymy się, że wiele osób było na Mszy świętej i wzięło udział w spotkaniu wielkanocnym Rodziny Radia Maryja w Niles. Spotkaliśmy się przy stole, który jednoczy tak jak w rodzinie. Pozdrawiamy Ojca Dyrektora, wszystkich ojców i posługujących w Radiu Maryja oraz naszych rodaków – mówił o. Zbigniew Pieńkos CSsR, dyrektor Centrali Radia Maryja w Chicago, relacjonując spotkanie wielkanocne sympatyków Radia Maryja w Niles.

[TYLKO U NAS] K. Kawęcki: Polityka niemiecka jest rozbieżna wobec oczekiwań Polski. Oba kraje mają odmienną wizję UE

Polityka niemiecka jest rozbieżna z polskimi oczekiwaniami i kierunkami polityki zagranicznej, jeżeli chodzi o Europę Środkową i relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Mamy inną wizję Unii Europejskiej. Wizja Unii Europejskiej realizowana przez Niemców to jest unia federalistyczna. Ta polityka może nam się nie podobać i jesteśmy jej przeciwni, ale możemy pozazdrościć Niemcom, że są konsekwentni od wielu lat w swoim kierunku polityki zagraniczne

[TYLKO U NAS] Prof. T. G. Grosse o reelekcji E. Macrona we Francji: Nastąpi umocnienie tandemu francusko-niemieckiego ze wszystkimi negatywnymi skutkami dla Polski, Europy i dla Ukrainy

Emmanuel Macron to kontynuacja polityki na arenie europejskiej zgodnej z interesami niemieckimi. Gdyby wygrała Marine Le Pen, proponowałaby alternatywne pomysły, jeśli chodzi o przyszłość integracji europejskiej, bliższe pomysłom obecnych rządów w Warszawie i Budapeszcie. A jak wiemy, byłoby to bardzo niedobre, wywoływałoby to wręcz poważne wątpliwości i niepokój w Berlinie. (…) W tej chwili nastąpi umocnienie tandemu francusko-niemieckiego z wszystkimi negatywnymi skutkami dla Polski, Europy i szerzej dla Ukrainy – mówił prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Wydziału Nauk Politycznych Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert ds. europejskich z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.   

[TYLKO U NAS] B. Hutek o katastrofach w polskich kopalniach: Dzisiaj wypada się modlić za tych, którzy zginęli i są jeszcze pod ziemią

Musi być powołana komisja przez Wyższy Urząd Górniczy. Pan premier zapowiedział kontrole. Dzisiaj wypada się tylko modlić za tych, co zginęli i są jeszcze pod ziemią – powiedział Bogusław Hutek, przewodniczący Sekretariatu Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja, odnosząc się do sytuacji po wybuchach w kopalniach „Pniówek” oraz „Zofiówka”.

Nasz Dziennik: trwa próba sił w Unii Europejskiej

Wszystkie działania, które teraz podejmuje Komisja Europejska, są bardzo interesujące, ale na poziomie werbalnym. Doceniam to, że komisarze litują się nad losem milionów Ukraińców, którzy porzucili swoje domy i uciekli do Polski czy innych krajów naszego regionu. Ale za łzami powinny iść czyny. Nie potrzebujemy słów wsparcia, gdy nie robi się nic do uruchomienia mechanizmów solidarnościowych – wskazuje Beata Kempa, deputowana Solidarnej Polski do Parlamentu Europejskiego, w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”. 

M. Nowak: Kluby Pro-Life to grupa osób, dla których ważne są ideały obrony życia człowieka, chcą pogłębiać swoją wiedzę i wykorzystywać ją w praktyce. Podczas spotkań poznajemy zagadnienia bioetyczne, ale jednocześnie modlimy się w intencjach obrony życia człowieka

Kluby Pro-Life mają cztery zasadnicze cele: formację, wspólnotę, działanie i edukację. Formacja, czyli rozwój intelektualny i duchowy. Poznajemy zagadnienia bioetyczne, ale jednocześnie modlimy się w intencjach obrony życia człowieka. Wspólnota, czyli wspólne dyskusje, spotkania, budowanie relacji i wzajemne wspieranie się w podążaniu drogą obrońców życia człowieka. Edukacja po to, by nie być ignorantem, ale poznawać zagadnienia bioetyczne, obrony życia człowieka, aby odważnie zabierać głos w dyskusjach w gronie rodziny, przyjaciół czy w wystąpieniach publicznych. Działanie, ażeby naszą wiedzę wykorzystywać w praktyce, aby nieść prawdę o życiu i pomagać potrzebującym – powiedział Marcin Nowak, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia, w rozmowie z TV Trwam.

[TYLKO U NAS] J. K. Ardanowski: Polsce nie grozi kryzys żywnościowy

Mamy rolnictwo na tyle mocne, że dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski tej żywności wystarczy, ale stawiamy sobie ambitniejsze cele. (…) Może niektórzy są tym zmęczeni albo obawiają się konsekwencji, ale pomaganie Ukrainie, to działanie na rzecz bezpieczeństwa Polski. W przeciwnym wypadku podzielimy los Ukrainy, o czym mówił śp. prezydent Lech Kaczyński w Tbilisi – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Wsi i Rolnictwa przy prezydencie RP, były minister rolnictwa, w programie „Rozmowy niedokończone” w Telewizji Trwam.