[TYLKO U NAS] Dr J. Hajdasz: W środowisku mediów liberalnych nie było i nie ma refleksji w sprawie tzw. urodzin Hitlera

Ważna jest refleksja na temat roli dziennikarzy w sprawie tzw. urodzin Hitlera. Przez środowiska głównych mediów autorzy materiału byli stawiani za wzór dziennikarstwa i otrzymali główne nagrody w kategorii dziennikarstwo śledcze, choć opisywali zjawisko, które istniało incydentalnie. W sprawach wywołujących napięcia i kontrowersje potrzebna jest refleksja, a nawet przewidywanie społecznych skutków, jakie może ona wywołać. Tego w środowisku mediów liberalnych w tej sprawie nie było i nie ma – zwróciła uwagę dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja.

[Jestem w Kościele] W obronie „koronek”

Kilka dni temu świat obiegła wypowiedź Ojca Świętego Franciszka piętnująca noszenie koronek przez niektórych księży. Papież stwierdził, że minęło 60 lat od soboru i w związku z tym należy zaktualizować modę liturgiczną, a „koronki babci można nosić tylko czasem”. Niestety, ale nie sposób się zgodzić z żadną częścią tej wypowiedzi.

[TYLKO U NAS] Sz. Wójcik o kolejnym pomyśle zakazu hodowli zwierząt futerkowych: W ogóle nie jestem zaskoczony tą inicjatywą

Idą wybory, a zawsze przed wyborami osoby, które nie patrzą na gospodarkę, nie patrzą na pracę, nie patrzą na to, żeby kraj się rozwijał, starają się za wszelką cenę zdobyć głosy poparcia lewicowej, antyrolniczej, antygospodarczej części społeczeństwa. Jasne jest, że zwierzęta futerkowe będą pierwsze. Kolejne będą np. hodowla drobiu czy też hodowla świń – mówił Szczepan Wójcik, hodowca zwierząt futerkowych, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja, komentując pomysł Zielonych, aby zakazać hodowli zwierząt na futra.

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Musimy ciągle odnawiać w sobie pamięć faktu, że św. Jadwiga do tej pory jest jedynym kanonizowanym królem Polski

Nie tylko mamy pamiętać o naszym jedynym świętym królu, ale mamy uczyć się od niego, jak łączyć wierność chrześcijańskim zasadom z konsekwencją w bronieniu polskiej racji stanu – podkreślił prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, w felietonie z cyklu „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Duet O. Scholza i E. Macrona dąży do federacji europejskiej, z której Francja i Niemcy czerpałyby najwięcej zysków

Współczesna klasa polityczna Unii Europejskiej za założyciela Wspólnoty uznaje Altiero Spinellego, czyli włoskiego komunistę, który w 1941 roku opublikował tzw. Manifest z Ventotene. Była to wizja Europy jako związku państw, na wzór Związku Radzieckiego, bez elementów represji i elementu stalinowskiego. (…) Federalizacja nabrała rozpędu w ostatnich latach. Dzieje się to na naszych oczach. Duet kanclerza Niemiec, Olafa Scholza i prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, dąży do  utworzenia jednego państwa, do federacji europejskiej, z której Francja i Niemcy czerpałyby najwięcej zysków – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, prezes Stowarzyszenia „Wiara i Czyn”, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie Telewizji Trwam.

[TYLKO U NAS] R. Romanowski: Polska jest krajem samowystarczalnym i nie zabraknie nam żywności, jednak zapewniamy rezerwy nie tylko produktów do produkcji żywnościowych, ale też środków zabezpieczenia weterynaryjnego 

Nigdy nie zabraknie nam żywności. Jesteśmy krajem samowystarczalnym, wręcz produkujemy z dużą nadwyżką. Nasza żywność cieszy się dużym zrozumieniem na rynkach światowych. Jesteśmy poważnym eksporterem żywności. (…) Czynimy w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych nie tylko zapasy żywności, ale również środków, które są niezbędne do jej produkcji, ale także środków zabezpieczenia weterynaryjnego naszego kraju, bo nie możemy dopuszczać do takich skrajności, że ze względu na działania zbrojne na Ukrainie powrócą jakieś stare choroby zwierzęce albo odzwierzęce – mówił Rafał Romanowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pełnomocnik rządu do kształtowania ustroju rolnego, w programie „Wieś to też Polska” emitowanym w TV Trwam.

[TYLKO U NAS] F. Frąckowiak: Wiemy, że kamienica przy ulicy Noakowskiego została „zrabowana”, a następnie w sposób pokrętny trafiła w ręce rodziny Państwa Waltzów

Lokale miały trafić do prawowitych spadkobierców. Powinno się to odbyć jednak bez naruszania godności i spokoju lokatorów oraz najemców. Pamiętajmy również, że te lokale miały trafiać do spadkobierców, a nie do osób, które na papierze mają 140 lat – podkreślił Filip Frąckowiak, dyrektor Muzeum Zimnej Wojny im. Generała Ryszarda Kuklińskiego i radny miasta stołecznego Warszawy, podczas piątkowego „Polskiego punktu widzenia” na antenie TV Trwam.

[TYLKO U NAS] S. Horbaczewski: W najbliższych miesiącach będziemy mieli do czynienia ze wzrostem inflacji na naszym obszarze gospodarczym oraz realnym wzrostem stóp procentowych

Podnoszenie stóp procentowych to dostosowywanie się do rynku. Przypomnę, że równowagę zaburzyła najpierw pandemia COVID-19, a teraz wojna na Ukrainie. Jest to największy konflikt zbrojny w Europie od II wojny światowej. To bardzo silnie wpływa na sytuację gospodarczą. Nastąpiło zerwanie globalnego łańcucha dostaw, dlatego mamy do czynienia z negatywnymi tendencjami dla gospodarki. (…) Polska jest bezpośrednio uzależniona od wojny na Ukrainie. Jesteśmy hubem (centrum) logistycznym – tłumaczył Sławomir Horbaczewski, ekonomista, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] Prof. P. Czarnek: Chcemy iść dalej z procesem informatyzacji w polskich szkołach

Chcemy wykorzystać fakt, że jesteśmy bardzo rozwinięci cyfrowo i informatycznie w polskich szkołach (w wielu miejscach jest to nawet na wyższym poziomie niż w Europie Zachodniej) i iść dalej z procesem informatyzacji. Chcemy stworzyć portal edukacja.gov.pl, który będzie gromadził wszystkie nasze dane w formie elektronicznej. Chodzi o to, żeby każdy uczeń mógł mieć dostęp do swoich dokumentów oświatowych – mówił prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. Szef resortu edukacji i nauki podsumował bieżący rok szkolny i zapowiedział, jakie zmiany Ministerstwo planuje w wprowadzić w roku następnym.

Ks. D. Chmielewski SDB: Sam akt oddania się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa jest bardzo ważny, ale o wiele ważniejsze jest to, czy zaczniemy nim żyć

Dziewięciodniowa nowenna przed Uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa ma jedną najważniejszą ideę – przebłagania za grzechy. Jezus Chrystus mówił Rozalii Celakównie o szczególnych grzechach Polaków: nieczystości, zabijaniu dzieci nienarodzonych i o wzajemnej nienawiści. Te trzy rodzaje grzechów są w sposób szczególny znieważające Boże serce. Za te grzechy i wszystkie, które popełniamy w naszym życiu, chcemy przez te dziewięć dni przepraszać i za nie wynagradzać – powiedział ks. Dominik Chmielewski SDB, opiekun duchowy wspólnoty „Wojownicy Maryi”, w rozmowie z Redakcją Informacyjna Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] W. Waszczykowski: Bieżący atak Parlamentu Europejskiego potwierdza to, że „kamienie milowe” nigdy się nie skończą i są po to, aby nas rozliczać

Bieżący atak Parlamentu Europejskiego potwierdza to, że „kamienie milowe” nigdy się nie skończą i są po to, aby nas rozliczać. Paradoksem jest, że batalia rozgrywa się na płaszczyźnie o praworządność, bo Komisja używa politycznych argumentów, a nie argumentów prawnych. KE dodatkowo chce prawnie wiążących dokumentów europejskich, a nie ma do tego prawa. Kwestie praworządności, ustroju, wymiaru sprawiedliwości w państwie członkowskim UE nie są objęte żadną regulacją Unii Europejskiej. Nawet jeśli uda nam się dojść do jakiegoś lewicowego modelu czy wyobrażenia, jak ma wyglądać ustrój sprawiedliwości, sądowy w Polsce, to oni przełożą batalię na inne obszary – mówił europoseł Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych, w programie „Polski Punkt Widzenia” w Tv Trwam.

[TYLKO U NAS] Ks. bp W. Osial: Okazuje się, że rodzice nie wychowują do wiary. Nie ma już międzypokoleniowego przekazu wiary. Mamy kryzys wychowania religijnego w rodzinie

Uczniowie wypisują się z lekcji religii, a to rodzi pytanie: co im dajemy? Dzieci, które mamy teraz na lekcjach religii, są dziećmi osób, które wcześniej miały lekcje religii w szkołach. Okazuje się, że rodzice nie wychowują do wiary. Dziecko do 18. roku życia chodzi na lekcję religii decyzją rodzica, więc jeśli nie chodzi, to jest to zgoda rodzica. Nie ma już międzypokoleniowego przekazu wiary. Mamy kryzys wychowania religijnego w rodzinie – powiedział ks. bp Wojciech Osial, ordynariusz diecezji łowickiej, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.