EkoRyneczek

Sprzedam, zamienię lub oddam – takie ogłoszenia to codzienność w EkoRyneczku, czyli inicjatywie pracowników oraz osób zarządzających w firmie EkoEnergia Polska. To miejsce, gdzie lokalne produkty, ale także rzeczy mogą znaleźć nowego właściciela, który wie, kto je zebrał, wyprodukował bądź wytworzył. Twórcy przedsięwzięcia liczą także, że pomysł zaszczepią u siebie inne firmy, by wspierać się na rodzimym rynku.

M. Woś: Znak Polski Walczącej został objęty ochroną. W czasach PO-PSL został objęty ustawą specjalną. Teraz ludzie Szymona Hołowni i Donalda Tuska wyrywają go ze ściany bez szacunku

Złożyliśmy zawiadomienia do odpowiednich służb w związku z tym, że jest to naruszenie prawa, bo znak Polski Walczącej został objęty ochroną. W czasach PO-PSL został objęty ustawą specjalną. Teraz ludzie Szymona Hołowni i Donalda Tuska wyrywają go ze ściany bez szacunku. W sytuacji kiedy cała ta sprawa nie byłaby nagłośniona, gdybyśmy nie pojechali z interwencją i nie znaleźlibyśmy tych tablic, to przeszliby do porządku dziennego, byłoby to obojętne i nie byłoby tej reakcji. Teraz przynajmniej w przestrzeni publicznej wymyślili sobie kłamliwą narrację związaną z remontem – mówił Michał Woś, poseł Suwerennej Polski, były minister środowiska, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Ks. prof. P. Kieniewicz MIC: Antykoncepcja i aborcja, w tym także antykoncepcja postkoitalna, to jest sposób nie tyle na wyzwolenie kobiet, co na ucieczkę mężczyzn od odpowiedzialności

Tak naprawdę antykoncepcja i aborcja, w tym także antykoncepcja postkoitalna, to jest sposób nie tyle na wyzwolenie kobiet, co na ucieczkę mężczyzn od odpowiedzialności. W sytuacji kiedy mężczyzna ma wziąć odpowiedzialność zarówno za dziecko, jak i za kobietę, z którą współżyje, to on się powinien ze trzy razy zastanowić, zanim podejmie z nią współżycie seksualne. Natomiast, jeżeli on mówi kobiecie, że to jest twoja sprawa, to tak naprawdę zostawia ją samą, traktuje ją jako przedmiot do wykorzystania, który ma jemu dać możliwość wyżycia się seksualnego, niekiedy za obopólną zgodą, ale jednocześnie lekceważy ją, jej godność i zostawia ją bez żadnego wsparcia – powiedział ks. prof. Piotr Kieniewicz MIC, członek zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych, teolog, moralista, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.  

Dr R. Derewenda: Nie możemy pozwolić ani na stwierdzenia o „polskich obozach”, ani aby Polacy w jakikolwiek sposób byli posądzani o organizowanie eksterminacji Żydów. To Niemcy byli odpowiedzialni za Holokaust

Nie możemy pozwolić na stwierdzenia o „polskich obozach”, nie możemy pozwolić na to, aby w jakikolwiek sposób Polacy byli posądzani o organizowanie eksterminacji Żydów, bo za to odpowiedzialni byli Niemcy. To oni przeprowadzili całą straszliwą akcję, a potem próbowali ukryć swoją zbrodnię poprzez zrównywanie obozów z ziemią. Niemcy robili wszystko, aby ta historia nigdy nie ujrzała światła dziennego – mówił dr Robert Derewenda, dyrektor Biura Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Ks. kard. W. J. Eijk w Toruniu. Zapraszamy na otwarte spotkanie w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej

Z wizytą w Polsce przebywa metropolita Utrechtu i prymas Niderlandów, ks. kard. Willem Jacobus Eijk. W czwartek był gościem Radia Maryja oraz TV Trwam w programie i audycji „Rozmowy niedokończone”. Z kolei w piątek weźmie udział w otwartym spotkaniu w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej.

M. Guziak-Nowak: Odpowiedzią Koalicji Obywatelskiej na kryzys demograficzny w naszym kraju jest propozycja odbierania życia każdemu nienarodzonemu dziecku – bez podania przyczyny – w pierwszym trymestrze ciąży

Jesteśmy świadkami kryzysu demograficznego, który pogłębia się w tempie zatrważającym. Tym, co przeraża mnie najbardziej w obecnej sytuacji społeczno-politycznej, jest fakt, że odpowiedzią Koalicji Obywatelskiej na kryzys demograficzny w naszym kraju jest propozycja odbierania życia każdemu nienarodzonemu dziecku – bez podania przyczyny – w pierwszym trymestrze ciąży (…). Innym pomysłem Koalicji Obywatelskiej w świetle kryzysu demograficznego jest propozycja zabijania dzieci nienarodzonych podejrzewanych o ciężkie wady, niepełnosprawności aż do 24. tygodnia ciąży, a w niektórych przypadkach aż do porodu – oznajmiła Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji i sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Dr I. Nowosad o umowie AKSiM z IBM Polska: Dzięki grantowi edukacyjnemu mamy dostęp do bogatej oferty ścieżek edukacyjnych, na których studenci i wykładowcy będą mogli zdobywać najbardziej poszukiwane kompetencje na rynku pracy

Podpisaliśmy umowę partnerską z jednym z najpotężniejszych gigantów branży technologicznej, którym jest IBM Corporation w USA. To nie jest zwykła umowa, bo daje ona bardzo ekscytujące możliwości zarówno dla obecnych, jak i przyszłych studentów, a także naszej kadry akademickiej. Dzięki grantowi edukacyjnemu mamy dostęp do bardzo bogatej oferty ścieżek edukacyjnych, na których studenci i wykładowcy będą mogli zdobywać najbardziej aktualne i najbardziej poszukiwane kompetencje na rynku pracy – mówiła dr Ilona Nowosad, kierownik Instytutu Informatyki Medialnej, prodziekan ds. studenckich i kształcenia AKSiM, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Sz. Wójcik: Europejskie rolnictwo już się zwija, przez co w konsekwencji staniemy przed problemem niedoboru rolników i żywności

To odpowiedni czas, żeby naciskać dużo mocniej niż do tej pory. Nie może być sytuacji, w której rolnictwo europejskie jest rozbijane przez rolnictwo ukraińskie. Europejskie rolnictwo już się zwija. Za moment staniemy przed problemem niedoboru rolników, żywności. Tłumaczenie, że możemy skorzystać z importu, pozbawia nas bezpieczeństwa żywnościowego i suwerenności. Dbajmy o własnych rolników, produkujmy jak najwięcej, eksportujemy, a nie likwidujmy rolnictwo – zaznaczył Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

A. Zalewska: Nauczyciele mają prawo czuć się oszukani

Rzeczywiście była obietnica co najmniej 1500 zł do zasadniczego wynagrodzenia, ale na żadnym poziomie awansu – ani dla nauczyciela początkującego mianowanego czy dyplomowanego – tych 1500 zł nie ma. W związku z tym nauczyciele mają prawo czuć się oszukani. Pani minister edukacji, Barbara Nowacka, ośmiela się mówić, że to są najwyższe podwyżki. Wcale tak nie jest. Przez osiem lat zasypywaliśmy przepaść, którą zostawiła nam Platforma Obywatelska. Przypomnijmy, że w 2012 r. zamroziła ona nauczycielom pensje. W ciągu tych ośmiu lat podnieśliśmy pensję dla nauczyciela dyplomowanego o 50 proc., a dla początkującego w różnych kategoriach o 100 procent – powiedziała Anna Zalewska, poseł do Parlamentu Europejskiego, minister edukacji narodowej w latach 2015-2019, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.