fot. TT/@JasnaGoraNews

20. Motocyklowy Zlot Gwiaździsty dotarł na Jasną Górę

Na Jasną Górę dotarli w niedzielę motocykliści w ramach 20. Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego imienia księdza Ułana Zdzisława Peszkowskiego. To modlitewne rozpoczęcie sezonu motocyklowego.

Motocykliści w piątek oddali hołd żołnierzom niezłomnym przed pomnikiem kapitana Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” w Częstochowie. W niedzielę – po uroczystej paradzie – dotarli na Jasną Górę

„Jechaliśmy w kolumnie za obrazem Matki Bożej. Dało nam to dużo spokoju, pewności i radości, że możemy wziąć udział i razem ze wszystkim Polakami łączyć się – wskazali uczestnicy.

To już tradycja – mówił wiceprezes Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, Grzegorz Gajewski.

– 20 jubileuszowy Zlot Gwiaździsty na Jasnej Górze imienia księdza Ułana Zdzisława Peszkowskiego powstał z inicjatywy naszego świętej pamięci komandora Rajdu Katyńskiego, Wiktora Węgrzyna. Wiktor w 2004 roku przyjechał tu w deszczu na czele 70 motocyklistów, by podziękować Matce Bożej Jasnogórskiej za ocalenie życia z wypadku motocyklowego – powiedział Grzegorz Gajewski.

Zlot motocyklistów na Jasnej Górze stał się wydarzeniem cyklicznym. Właściciele jednośladów powierzają tu Matce Bożej swoje troski i dzielą się swoimi radościami.

– Chcieliśmy prosić o błogosławieństwo na cały sezon motocyklowy dla nas, wszystkich podróżujących, dla naszych rodzin – oznajmił Adam.

– Myślę, że każdy ma jakieś dodatkowe intencje, którymi prosi, dziękuje za przemierzone kilometry – podkreślił uczestnik wydarzenia.

Motocyklowy Zlot Gwiaździsty to nie jedyna inicjatywa śp. komandora Wiktora Węgrzyna, bo przecież to dzięki niemu od 2001 roku motocykliści odwiedzają miejsca związane ze Zbrodnią Katyńską.

– Misją Rajdu Katyńskiego od samego początku było spotkanie z ludźmi, rodakami, spotkanie z historią, często bolesną, ale bohaterską – mówił w homilii biskup senior diecezji drohiczyńskiej, ks. bp prof. Tadeusz Pikus.

– Godnym pochwały jest fakt, że Stowarzyszenie Rajdu Katyńskiego od 2004 roku organizuje Gwiaździsty Zlot Motocyklistów na Jasnej Górze, ponadto wyzwala nowe inicjatywy motocyklowego wędrowania do różnych miejsc związanych z obecnością Polaków – podsumował ks. bp prof. Tadeusz Pikus.

Charków, Katyń, Miednoje a także Smoleńsk – to tam docierają motocykliści w ramach Rajdu Katyńskiego.

TV Trwam News

drukuj