„Z Ojczyzny Jezusa „


Pobierz Pobierz

Pokój i Dobro!

„Jeśli zapomnę o Tobie, Jeruzalem, niech mi uschnie prawa ręka! Niech przyschnie mi język do podniebienia, gdybym o tobie nie pamiętał, jeślibym nie uznał Jeruzalem za moją największą radość!” (Ps 137, 5-6).

Słowami psalmu 137, który wyraża lament narodu wybranego na wygnaniu w Babilonii witam serdecznie słuchaczy i telewidzów po dość długiej nieobecność w waszych domach na falach Radia Maryja i telewizji TRWAM. Warto wiedzieć, że wygnańcy izraelscy sami grozili sobie przekleństwem jeśli zapomnieliby o Świętym Mieście. Nawiązanie do uschłej ręki i przyschniętego języka nie odnosi się jednak do żadnego rodzaju kary, lecz podkreśla smutek z braku możliwości grania na strunach liry i wychwalania śpiewem imienia Pana. Przesłanie psalmu dawidowego, ma również zastosowanie do naszego życia, które toczy się na ziemi wygnania. W każdy piątek jerozolimska Droga Krzyżowa rozpoczyna się słowami z Listu do Hebrajczyków: „Nie mamy tu bowiem trwałego miasta, lecz dążymy do przyszłego!” (Hbr 13,14). Chrześcijaninie w ciągłej walce dobra ze złem mają ustawicznie wspominać obietnice, które Bóg dał nam w Chrystusie oraz mieć stale przed oczyma perspektywę nowej Jerozolimy czasów ostatecznych.

W Ziemi Świętej panuje wzmożony ruch turystyczno-pielgrzymkowy. Wszyscy wybierający Izrael jako metę urlopowego wyjazdu mniej lub bardziej świadomie pragną spotkać Boga w bezpośrednim kontakcie z Ziemią Świętą, nieprzeniknioną księgą „Piątej Ewangelii”. Do pielgrzymowania do Miejsc Świętych w ostatnim czasie zachęcali zwierzchnicy tutejszego Kościoła. O. Pierbattista Pizzaballa, kustosz Ziemi Świętej zadeklarował w wywiadzie dla Radia Watykańskiego, iż nie trzeba się lękać przyjazdu do Ziemi Świętej. Nie ma bowiem żadnego zagrożenia ani jakiegokolwiek ryzyka. Również bp William Shomali, sufragan łacińskiego patriarchatu Jerozolimy, zachęcił do pielgrzymowania, które według niego jest znakiem solidarności i wsparcia dla lokalnych chrześcijan.

Możliwości nawiedzenia Ziemi Świętej są coraz większe i dostępne dla bardzo wielu. Nie wszyscy jednak mogą odbyć pielgrzymkę do Ojczyzny Jezusa. 90 lat temu w 1921 roku franciszkanie, strażnicy Miejsc Świętych, wydali pierwszy numer miesięcznika „La Terra Santa”, czyli „Ziemia Święta” w trzech wersjach językowych: włoskim, hiszpańskim i francuskim. Z tej jubileuszowej okazji na franciszkańskim uniwersytecie Antonianum w Rzymie zostało zorganizowane sympozjum poświęcone tematyce Ziemi Świętej. Jak podkreślił o. kustosz Pizzaballa, podstawowym celem publikacji było przekazywanie informacji o niełatwym życiu wspólnoty chrześcijańskiej po zmianach politycznych jakie miały miejsce w Palestynie po zakończeniu I Wojny Światowej. Nie mniej ważnym założeniem było przypomnienie chrześcijańskiemu światu o roli i wielowiekowych zasługach Braci Mniejszych, którym Stolica Apostolska powierzyła troskę o sanktuaria i opiekę nad lokalną wspólnota katolicką.

W ciągu tych lat miesięcznik wielokrotnie zmienił format i szatę graficzną. Pierwszy numer „Ziemi Świętej” miał 36 stron białoczarnego druku. Dzisiaj jest to 64 stronicowe kolorowe czasopismo. Mimo 90 letniej historii nie uległ zmianie jednak cel jaki został wyznaczony w styczniowym numerze z 1921 roku. Czytamy w nim między innymi, że zadaniem nowej publikacji jest: „utrwalanie i szerzenie znajomości Ziemi Świętej w jej prawdziwym znaczeniu jako ziemi Boga, ojczyzny Jezusa, teatru dzieła odkupienia człowieka. (…) W sposób prosty i dla wszystkich dostępny będziemy pisać – informował ówczesny kustosz i pierwszy redaktor o. Ferdinando Diotallevi – o tajemnicy objawionej na tej błogosławionej ziemi, o naszych sanktuariach, przedstawiając ich dzieje oraz aktualne projekty… dla ich odbudowy i renowacji. Jest rzeczą oczywistą, że będzie też mowa o działalności misyjnej Kustodii Ziemi Świętej, która jest kontynuacją antycznej heroiczności chrześcijańskiej pośród nierzadko krwawych prześladowań”.

Obecnie czasopismo „Ziemia Święta” wychodzi w 8 językach: włoskim, hiszpańskim, francuskim, angielskim, niemieckim, portugalskim, arabskim oraz polskim. W 1995 roku Fundacja Komisariat Ziemi Świętej w Krakowie rozpoczęła wydawanie kwartalnika „Ziemia Święta”, który nawiązuje do wydawanego przez polski Komisariat od 1906 roku „Głosu Ziemi Świętej”. Kwartalnik dostarcza informacji na temat działalności franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej. Przybliża czytelnikowi w sposób interesujący i łatwy w odbiorze ziemską Ojczyznę Jezusa często nazywaną „Piątą Ewangelią”. Adresowany jest nie tylko do pielgrzymów, którzy odwiedzili Miejsca Święte, ale także do tych, którzy mimo, iż nie mogą pielgrzymować głęboko interesują się tematyką Ziemi Świętej. Czasopismo jest bogato ilustrowane i zawiera artykuły z zakresu teologii biblijnej, geografii, historii i archeologii Ziemi Świętej, liturgii celebrowanej w sanktuariach oraz aktualnych wydarzeń na Bliskim Wschodzie.

Kwartalnik „Ziemia Święta” może stać się również cenną pomocą w pracy duszpasterskiej i katechetycznej. Czasopismo zaprasza bowiem wirtualnie czytelnika na „cztery pielgrzymki” w ciągu roku do miejsc, które na stałe wpisały się w historię ludzkości.

 

o. dr Jerzy Kraj

drukuj