fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] O. J. Kraj OFM: Cypr to zaścianek Europy, ale wizyta Papieża zwróciła oczy świata na tę podzieloną wyspę. Ojciec Święty na pewno przypomni o potrzebie otwarcia się na dialog i na porozumienie

Patrzymy na rzeczywistość Cypru jako na historię każdego człowieka, który buduje „dzisiaj” i to „dzisiaj” się przekłada na „jutro”. Papież na pewno przypomni o potrzebie otwarcia się na dialog i na porozumienie, które nie zapomina przeszłości, ale patrzy perspektywicznie, z nadzieją, na przyszłość – mówił w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja o. Jerzy Kraj OFM, wikariusz łacińskiego patriarchy Jerozolimy dla Cypru, koordynator podróży apostolskiej Ojca Świętego na Cypr.

Gość „Aktualności dnia” zwrócił uwagę, że nikt nie spodziewał się, że już 11 lat od pierwszej wizyty głowy Kościoła – wówczas papieża Benedykta XVI – na Cyprze, wyspa ponownie zostanie odwiedzona przez Ojca Świętego – tym razem już Franciszka.

– O Cyprze mówi się mało. To jest nieduża wyspa, niedużo się tutaj dzieje. Jest to trochę zaścianek Europy, ale wizyta Papieża zwróciła oczy całego świata na tę podzieloną wyspę – zaznaczył o. Jerzy Kraj OFM.

Cypr bowiem jest podzielony linią demarkacyjną przebiegającą przez jego stolicę – Nikozję. Niektóre odcinki tej granicy są zabezpieczone drutem kolczastym. Stacjonują tam również oddziały ONZ. Rozmówca Radia Maryja wskazał, że istnieją inicjatywy dążące do zbliżenia między społecznością chrześcijańską a muzułmańską. Poinformował, że sam należy do jednej z zajmujących się tym organizacji – The Religious Track of the Cyprus Peace Process. Jego zdaniem papieska pielgrzymka będzie stanowiła impuls do pojednania, jednak nie można go uzależniać wyłącznie od czynników zewnętrznych.

– Patrzymy na rzeczywistość Cypru jako na historię każdego człowieka, który buduje „dzisiaj” i to „dzisiaj” się przekłada na „jutro” – zwrócił uwagę wikariusz łacińskiego patriarchy Jerozolimy dla Cypru.

Wyjaśnił, po co papież Franciszek przyjeżdża na Cypr.

– Przyjeżdża, aby zachęcić nas, abyśmy dawali świadectwo naszej wierze, abyśmy odkryli naszą tożsamość jako wierni Kościoła. Wierni potrzebują dobrych świadków Ewangelii, czyli duchowieństwa, sióstr zakonnych, tych, którzy są zaangażowani w codzienną realizację programu duszpasterskiego Kościoła, zwłaszcza w okresie przygotowania do wielkiego synodu – wskazał koordynator podróży apostolskiej Ojca Świętego na Cypr.

Co ważne, chęć udziału w spotkaniu z biskupem Rzymu – oprócz katolików różnych obrządków, jak cypryjscy maronici – deklarują także tamtejsi wierni Kościoła prawosławnego. Papież spotka się na Cyprze także z migrantami i uchodźcami oraz pomagającymi im organizacjami kościelnymi.

– To jest połączone w tym programie – ekumenizm i działalność charytatywna. Może dzielą nas jeszcze hierarchowie Kościoła, dzielą nas może jeszcze interpretacje sakramentów, nie jesteśmy przy wspólnym ołtarzu, ale to, co łączy, to jest przesłanie Ewangelii – miłować każdego człowieka. Dlatego ekumenizm, który chcemy pokazać, jest konkretnym działaniem na rzecz potrzebujących – podkreślił o. Jerzy Kraj OFM.

Mówił, że w programie wizyty Ojca Świętego zawarto dialog z Kościołem lokalnym – papież Franciszek wysłucha dwóch świadectw w kościele maronickim i dwóch w kościele franciszkanów.

– Papież na pewno odpowie na to swoimi słowami. To będzie nie tylko przesłanie skierowane do nas, ale również wysłuchanie Kościoła lokalnego. Uważam, że to jest bardzo pozytywny aspekt naszego pielgrzymowania z Papieżem – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Wikariusz łacińskiego patriarchy Jerozolimy dla Cypru podkreślił, że trwający od dziesięcioleci konflikt na wyspie nie jest konfliktem religijnym. Podziały nasilają decyzje polityczne, szczególnie ze strony Turcji.

– Papież na pewno przypomni o potrzebie otwarcia się na dialog i na porozumienie, które nie zapomina przeszłości, ale patrzy perspektywicznie z nadzieją na przyszłość – wskazał.

Wizytę Ojca Świętego na Cyprze transmitować będzie Radio Maryja i TV Trwam.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj