Zapewniam o wsparciu dla ukochanego Narodu Polskiego Regina Caeli z Ojcem Świętym Benedyktem XVI

Wyrażając mój głęboki ból i współczucie, zapewniam o serdecznej modlitwie w intencji ofiar i o wsparciu dla ukochanego Narodu Polskiego.

   

flowplayer(„player”, „https://www.radiomaryja.pl/flowplayer/flowplayer-3.1.5.swf”,{
clip : { // Clip is an object, hence '{…}’
autoPlay: false,
autoBuffering: true,
},

});

 


Drodzy bracia i siostry!

Z dzisiejszą niedzielą kończy się Oktawa Wielkanocna, która jest tym dniem, „który Pan uczynił”, naznaczony klimatem Zmartwychwstania i radości uczniów płynącej z zobaczenia Pana. Już od starożytności niedziela ta nazywana jest
"in albis", od łacińskiego słowa „alba”. Nazwa ta związana jest z białą szatą, jaką neofici zakładali w czasie Chrztu w noc Zmartwychwstania i zdejmowali ją po ośmiu dniach. Czcigodny sługa Boży Jan Paweł II z okazji kanonizacji Siostry Marii Faustyny Kowalskiej tę samą niedzielę nazwał Niedzielą Bożego Miłosierdzia.

Fragment Ewangelii św. Jana z dzisiejszej niedzieli bogaty jest w miłosierdzie i dobroć Boga (J 20,19-31). Opowiada on, że Jezus, po Zmartwychwstaniu, nawiedził swoich uczniów, przechodząc przez zamknięte drzwi Wieczernika. Święty Augustyn wyjaśnia, że „zamknięte drzwi nie przeszkodziły wejściu temu ciała, w którym mieszkała boskość. Ten, który rodząc się zostawił nietknięte dziewictwo Matki, mógł wejść do Wieczernika przez zamknięte drzwi” (In
Ioh. 121,4: CCL 36/7, 667); a święty Grzegorz Wielki dodaje, że nasz Zbawiciel ukazał się, po swoim Zmartwychwstaniu, w ciele niezniszczalnym i widzialnym, ale w stanie uwielbionym (por.
Hom. In Evang., 21,1: CCL 141, 219). Jezus pokazuje znaki męki, pozwalając nawet niedowierzającemu Tomaszowi, aby je dotknął. Jak jednak możliwe jest, aby uczeń mógł wątpić? W rzeczywistości, wyrozumiałość Boga pozwala nam wyciągnąć korzyść także z niedowiarstwa Tomasza, a nie tylko z postawy wierzących uczniów. Faktycznie, dotykając ran Pana, wątpiący uczeń leczy nie tylko własną, ale także i naszą nieufność.

Nawiedzenie Zmartwychwstałego nie ogranicza się do przestrzeni Wieczernika, ale przekracza ją, tak, aby wszyscy mogli otrzymać dar pokoju i życia dzięki „Stwórczemu tchnieniu”. Istotnie, Jezus dwukrotnie mówi do uczniów: „Pokój wam!”, i dodaje: „Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im:
"Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”. Taka jest misja Kościoła, nieustannie wspierana przez Ducha Pocieszyciela: zanieść wszystkim radosną nowinę, radosną rzeczywistość Miłości miłosiernej Boga,
„abyście – jak pisze św. Jan – uwierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc mieli życie w imię Jego” (J 20,31).

W świetle tego słowa, zachęcam, przede wszystkim wszystkich pasterzy, by naśladowali przykład świętego Proboszcza z Ars, który „w swoich czasach, umiał przemieniać serca i życie tylu osób, ponieważ potrafił doprowadzić ich do spotkania z miłosierną miłością Pana. Pilne jest w naszych czasach podobne orędzie i podobne świadectwo o prawdzie Miłości” (List na otwarcie Roku Kapłańskiego). W ten sposób uczynimy coraz bardziej rodzinnym i bliskim Tego, którego nie oglądały nasze oczy, ale którego nieskończonego Miłosierdzia jesteśmy absolutnie pewni. Prośmy Dziewicę Maryję, Królową Apostołów, by podtrzymywała misję Kościoła i wzywajmy Ją pełni radości: Regina
Caeli…

Po Regina Caeli:

Jak wszyscy wiemy, wczoraj zdarzyła się tragiczna katastrofa lotnicza w Smoleńsku, w której życie stracili Prezydent Polski pan Lech Kaczyński, jego małżonka, różni wysocy urzędnicy Państwa Polskiego i osoby towarzyszące wraz z biskupem polowym Wojska Polskiego. Wyrażając mój głęboki ból i współczucie, zapewniam o serdecznej modlitwie w intencji ofiar i o wsparciu dla ukochanego Narodu Polskiego.

Wczoraj rozpoczęło się Turynie uroczyste wystawienie Całunu turyńskiego. Również ja, dla Bożego upodobania, udam się tam, aby go uczcić w dniu 2 maja. Cieszę się tym wydarzeniem, które po raz kolejny wzbudza szeroki ruch pielgrzymkowy, ale także ożywia badanie, refleksje i przede wszystkim nadzwyczajne przywołanie tajemnicy cierpienia Chrystusa. Życzę, by ten akt czci pomógł wszystkim w poszukiwaniu Oblicza Boga, które było osobistym pragnieniem Apostołów, jak również i naszym.

Kieruję specjalne pozdrowienie do pielgrzymów przybyłych do Rzymu z okazji dzisiejszej Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Błogosławię wszystkim z serca, a szczególnie animatorom Centrum Duchowości przy kościele Ducha Świętego in
Sassia: oby obraz Jezusa Miłosiernego, drodzy przyjaciele, rozbłysnął w was, w waszym życiu!

Po francusku:

Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów języka francuskiego, a szczególnie grupę Iris de l’Ouvre Jean-Joseph Allemand z Marsylii, pielgrzymów
Trois Blancheurs i młodzież studiującą z Rouen, którym towarzyszy ich arcybiskup. W niedzielę Bożego Miłosierdzia zapraszam Was do odkrywania jak bardzo konkretna jest miłość naszego Boga w celebracji Sakramentów. Tak jak w pierwszej wspólnocie chrześcijańskiej nie brakowało spotkań ze Zmartwychwstałym, starajcie się i wy uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, która jest źródłem umocnienia i zbawienia. Drodzy młodzi, zechciejcie odpowiedzieć z wielkodusznością na wezwanie Pana i stawajcie się autentycznymi sługami Jego Słowa i Sakramentów. Niech Matka Miłosierdzia wstawia się za Wszystkimi. Życzę Wam owocnego czasu paschalnego!

Po angielsku:



Pozdrawiam pielgrzymów języka angielskiego, którzy przybyli tutaj na modlitwę Regina Cali podczas tej Oktawy Wielkanocnej. Dzisiejsza liturgia Kościoła zaprasza nas razem z Apostołem Tomaszem, abyśmy uznali Zmartwychwstałego Chrystusa jako naszego Pana i Boga oraz przyjęli do naszych serc dary Jego pokoju, miłosierdzia, przebaczenia i nowego życia. Dla was i waszych rodzin proszę o nieustanną radość i nadzieję płynącą z chwalebnego zmartwychwstania Chrystusa. Błogosławionego świętowania Wielkiej Nocy!

Po niemiecku:



Bardzo serdecznie pozdrawiam tutaj w Castelgandolfo wszystkich niemieckojęzycznych pielgrzymów oraz gości, zwłaszcza zaś uczestników pielgrzymki słuchaczy Radia
Bavaria. Zmartwychwstały Pan nosi na zawsze znaki miłości na swoim cele. On przychodzi do nas, aby uzdrowić rany naszego egoizmu, miłości własnej, zwątpienia i samozniszczenia. Razem z Tomaszem Apostołem pragniemy doświadczyć nieskończonego Miłosierdzia Bożego, pozwolić się mu wewnętrznie przemienić oraz na nowo nauczyć odpowiedzi wiary: „Pan mój i Bóg mój”. Pokój Zmartwychwstałego Pana niech wam towarzyszy w dzisiejszą Białą Niedzielę i w całym rozpoczynającym się tygodniu.

Po polsku:



Serdecznie pozdrawiam Polaków. Z głębokim bólem przyjąłem wiadomość o tragicznej śmierci pana Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Polski, jego małżonki i osób towarzyszących. Zginęli w drodze do Katynia, miejsca kaźni tysięcy polskich oficerów, zamordowanych siedemdziesiąt lat temu. Wszystkich polecam miłosiernemu Panu życia. Czynię to jednocząc się z pielgrzymami zgromadzonymi w sanktuarium w Łagiewnikach i czcicielami Miłosierdzia Bożego na całym świecie.

Tłumaczenie Radio Maryja

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl