fot. PAP/Leszek Szymański

Z powodu epidemii w tym roku nie będzie tradycyjnych nabożeństw na cmentarzach

Z powodu epidemii w tym roku nie będzie tradycyjnych nabożeństw na cmentarzach. W Uroczystość Wszystkich Świętych Eucharystie sprawowane będą w świątyniach.

Księża biskupi zachęcają wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy. 1 listopada nie odbędą się tradycyjne procesje i Msze święte przy grobach. Eucharystie będą sprawowane w kościołach. Takie rozwiązanie ma zapobiec masowemu gromadzeniu się i dalszemu rozprzestrzenianiu pandemii koronawirusa.

O odwołanie Mszy świętych na cmentarzach zaapelował m.in. Prymas Polski, ks. abp Wojciech Polak. Jednocześnie zachęcił, by nie ustawać w modlitwie za zmarłych. Na mocy papieskiego dekretu w tym roku odpust zupełny będzie można uzyskać nie tylko w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, ale przez cały miesiąc. Należy spełnić kilka warunków: nawiedzić cmentarz lub kościół, przystąpić do Komunii Świętej, odmówić Ojcze Nasz i Wierzę w Boga oraz dowolną modlitwę w intencji papieża.

Osoby starsze, które nie mogą opuścić domu z powodu epidemii, mogą uzyskać odpust zupełny poprzez duchową łączność z wiernymi i modlitwę za zmarłych.

 

TV Trwam News

drukuj