fot. https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/kobieta-modli-sie-pod-drzewem-w-ciagu-dnia_12647474.htm

[TYLKO U NAS] Ks. dr A. Paś: Kościół XXI w. pokazuje nielukrowaną świętość, co jest bardzo dobre

Kościół XXI w. pokazuje nielukrowaną świętość i bardzo dobrze. Chodzi o to, by pokazywać, że jest to naturalny stan człowieka, że należymy do Boga. Dzisiejsza mentalność pokazuje nam realistyczność świętości. Wiele rzeczy otwieramy na nowo i widzimy świętość nie tylko jako dogmat Kościoła katolickiego, ale i naturalny stan bycia człowieka – powiedział ks. dr Andrzej Paś, dyrektor biura regionalnego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie we Wrocławiu, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

W kontekście Uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego wiele osób udaje się na cmentarze, by uczcić pamięć zmarłych. W tym kontekście ks. dr Andrzej Paś zauważył, że „chodząc po cmentarzu, zrozumiał, że nasi bliscy ściągnęli nas tak naprawdę po śmierci”.

– To też jest okazja do spotkań. Na cmentarzach spotykamy swoich kolegów, koleżanki, rodzinę – ludzi, których dawno nie widzieliśmy. To powoduje świętowanie w pierwszych dniach listopada. Jest to nie tylko radość dla żyjących, ale ona przenosi się na wymiar nadprzyrodzony, pokazujący nam kierunek niebo. (…) Kościół dzieli się na Kościół pielgrzymujący (to my); Kościół, który się oczyszcza – czyściec oraz Kościół uwielbiony, gdzie znajdują się święci, którzy nie potrzebują żadnego oczyszczenia, bo widzą Boga „twarzą w twarz” – powiedział duchowny.

Dyrektor biura regionalnego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie we Wrocławiu, odnosząc się do świętych, zwrócił uwagę na to, że byli to zwykli ludzie, którzy niejednokrotnie zmagali się ze swoimi słabościami.

– Kościół XXI w. pokazuje nielukrowaną świętość i bardzo dobrze. Chodzi o to, by pokazywać, że jest to naturalny stan człowieka, że należymy do Boga. (…) Dzisiejsza mentalność pokazuje nam realistyczność świętości. Papież Franciszek wynosi na ołtarze, chociażby błogosławionego chłopaka w bluzie dresowej i trampkach – to też obraz świętości. (…) Jest to coś całkowicie naturalnego, do czego musimy się przyzwyczaić. Jesteśmy bowiem nieco przygnieceni tym, co daje nam spuścizna wieków. Natomiast wiele rzeczy otwieramy na nowo i widzimy świętość nie tylko jako dogmat Kościoła katolickiego, ale i naturalny stan bycia człowieka – podkreślił gość TV Trwam.

Wciąż mamy do czynienia ze świętymi, którzy ponoszą najwyższą cenę za wiarę w Jezusa Chrystusa. Na świecie wciąż chrześcijanie cierpią prześladowanie i są mordowani za to, że chcą głosić Dobrą Nowinę.

– Od początku chrześcijaństwa mieliśmy około 70 mln męczenników, z czego ogromną część stanowią osoby z XX i XXI wieku. Kiedy byłem w Syrii, spotkałem się z ludźmi w Homs, gdzie pracują jezuici. Oni pokazali mi grób zamordowanego ojca Francisa van der Lugta, przełożonego jezuitów w tym mieście. Został on zastrzelony strzałem w tył głowy przez dżihadystów podczas jednej z inwazji, bo nie chciał podporządkować się rebeliantom. To człowiek, który stanął w obronie społeczności i powiedział „nie” dla przemocy, nienawiści. (…) Podobną sytuację zobaczyłem w wiosce nieopodal Homs, gdzie sołtys opowiadał o trzech studentach zamordowanych przez dżihadystów, którzy nie chcieli przejść na islam. To dzieje się teraz w różnych częściach świata. To są męczennicy XXI wieku – powiedział ks. dr Andrzej Paś.

Kapłan zauważył, że Europa przechodzi laicyzację, co „jest trudnym procesem, podczas którego na nowo uczymy się swojej wiary”.

– Z jednej strony dokonuje się pewne oczyszczenie rytualizmu, jaki funkcjonował w pokoleniach całej Europy. Z drugiej strony idą za tym zagrożenia – tendencja pragnienia Boga zamienia się na pragnienie tu i teraz, zastępujemy Stwórcę czymś, co jest materialne. To zawsze jest zgubne. Liczba duchownych jest redukowana i będzie to postępowało. Potrzeba większej modlitwy, ale również większej szlachetności serca – zaznaczył dyrektor biura regionalnego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie we Wrocławiu.

– Zalewające nas informacje o trudnych sprawach w Kościele nie usprawiedliwiają chrześcijan, żeby nie walczyli o swoją wiarę, o otwarcie się na świętość. Powinniśmy uczyć się, w jaki sposób odnaleźć drogę do Boga w XXI wieku – dodał gość „Polskiego punktu widzenia”.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl