fot. https://pixabay.com/pl/photos/cmentarz-religia-wiara-%c5%9bmier%c4%87-3853578/

Dzień Zaduszny

Obchodzimy dzisiaj Dzień Zaduszny, czyli wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Modlimy się za dusze osób, które odeszły z tego świata i przebywają w czyśćcu. W szczególny sposób pamiętamy o naszych najbliższych; odwiedzamy ich groby, zapalamy znicze oraz uczestniczymy w nabożeństwach w intencji ich dusz.

Kościół przypomina, że w tym roku przez cały miesiąc można pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za dusze w czyśćcu cierpiące.

To wyjątkowa modlitwa, która pomaga duszom pojednać się z Bogiem – podkreślił ks. dr Jan Uchwat z Gdańskiego Seminarium Duchownego.

– Odpust jest darem Bożego miłosierdzia. Jest darowaniem kary za grzechy, które zostały już odpuszczone w sakramencie pojednania. Każdy grzech, który popełniamy, zaciąga karę, która powinna być odpokutowana albo na ziemi, albo w rzeczywistości nazywanej czyśćcem. Odpusty są dostępem do nieskończonych zasług męki Jezusa Chrystusa oraz wszystkich świętych. Z owych zasług możemy bezpośrednio korzystać, jeżeli o to poprosimy. W ten sposób pomagamy zmarłym w czyśćcu cierpiącym. To wymierna pomoc dla zmarłych przebywających w czyśćcu. Nasze pokuty, modlitwy, Msze święte – zwłaszcza gregoriańskie – oraz odpusty – podkreślił ks. dr Jan Uchwat.

Inną formą modlitwy w intencji tych, którzy odeszli, są tzw. wypominki, podczas których wyczytywane są imiona i nazwiska zmarłych.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl