Apel o modlitwę za chrześcijan w Indiach i Pakistanie, których tragiczną sytuację pogorszył jeszcze spór między tymi państwami

Narastający konflikt pomiędzy Indiami i Pakistanem pogorszył i tak tragiczną sytuację chrześcijan w tym regionie. Biskupi Indii wzywają wyznawców Chrystusa do modlitwy w intencji pokoju.

Kaszmir od 1948 roku to obszar sporu pomiędzy Indiami i Pakistanem. Mieszkańcy obu państw przelewali krew podczas dwóch wojen. Później udało się wypracować porozumienie, w myśl którego obszar po indyjskiej stronie zyskał specjalny status, co doprowadziło do zintegrowania całego regionu, a jego władze otrzymały dodatkowe uprawnienia.

5 sierpnia bieżącego roku władze Indii unieważnił artykuł 370 konstytucji mówiący o specjalnym statusie Dżammu i Kaszmiru. To ponownie podsyciło konflikt.

 – Zarówno Pakistan jak i Kaszmir muszą być czujne. Otrzymaliśmy raport wywiadu, ale oprócz tego nawet sami przywódcy Indii otwarcie ogłosili, że będą atakować obszar Kaszmiru – powiedział Sardar Masood Khan, prezydent pakistańskiej części Kaszmiru.

Strach przed konfliktem zbrojnym jest ogromny.

 – Jak mamy wysłać nasze dzieci do szkół w takiej sytuacji? W mieście była godzina policyjna, teraz sytuacja nie jest lepsza – mówił Nizar Ahmed, mieszkaniec Śrinagar.

 Spór na linii Indie – Pakistan to w rzeczywistości także walka przedstawicieli dwóch religii – hinduizmu i islamu. W tym sporze kompletnie zapomniani są ci, którzy nie są jego częścią, a borykają się z największym uciskiem, czyli chrześcijanie. To właśnie pytanie o ich prawa zarówno w Indiach, Pakistanie oraz po obu stronach podzielonego Kaszmiru pozostaje otwarte. Biskupi Indii wzywają do modlitwy w intencji chrześcijan.

„Chrześcijanie powinni modlić się do Jezusa – „księcia pokoju” – aby pokój panował w naszych krajach i w naszym regionie, tak jak Bóg wezwał każdego z nas, by „dążył do pokoju i dobrobytu” – apelował w imieniu rady chrześcijańskiej Indii – biskup Joseph D’Souza, prymas protestanckiego Kościoła Dobrego Pasterza w Indiach.

Także katolicy włączają się w modlitwę w intencji prześladowanych wyznawców Chrystusa, którzy dają nam prawdziwe świadectwo wiary.

– Można tutaj przypomnieć historię Asi Bibi w Pakistanie, która została niesłusznie oskarżona o bluźnierstwo i przez blisko 10 lat była wieziona. Takie historie nadal zdarzają się w tym kraju. Podobnie jest w Indiach, gdzie księża i pastorzy często są aresztowani z powodu wyznawania swojej wiary – podkreślał Krystian Ciempka ze Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Prześladowania to codzienność, chociaż konstytucja Indii daje wszystkim prawo do swobodnego wyznawania wiary.

– Często jednak modlitwy są przerywane, a chrześcijanie w Indiach prześladowani – wskazywał przedstawiciel Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Dlatego biskupi Indii mają nadzieję, że modlitwa pomoże im prowadzić spokojne i ciche życie, godne pod każdym względem.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl