Trwa dramat chrześcijan w Nigerii

Wizytę w Radiu Maryja złożył ks. dr Ralph Madu, dyrektor sekretariatu episkopatu Nigerii, który w 2009 roku gościł w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu na międzynarodowym kongresie o katolickich mediach. Specjalnie dla Tv Trwam opowiedział o sytuacji chrześcijan w Nigerii.

Nigeria nie jest dziś miejscem, w którym chrześcijanie mogą swobodnie wyznawać swoją wiarę. Prześladowani przez islamistów ze zbrojnego ugrupowania Boko Haram, poświęcają własne życie w imię miłości do Chrystusa. Jak powiedział Ks. dr Ralph Madu, dyrektor sekretariatu episkopatu Nigerii, zamachy to już niemal codzienność.

– W zeszłym tygodniu Boko Haram zabiło około 40 osób. Przyjechali do wioski i zabili wszystkich jej mieszkańców. Dokonują także ataki w pobliżu meczetów, wykorzystują również wszelkie okazje, by atakować kościoły- podkreślał ks. dr Ralph Madu.

Słowa te potwierdza masakra dokonana w pobliżu jeziora Czad w osadzie Kukawa. Uzbrojeni islamiści otworzyli ogień do osób przebywających w meczetach. Zginęło około stu osób. W ostatni wtorek mężczyzna podejrzewany o współpracę z Boko Haram dokonał zamachu w mieście Zaira w północnej Nigerii. Zginęło 25 osób.

Wciąż nieznany jest także los uczennic ze szkoły w Chibok porwanych przez islamistów. Według informacji docierających z Nigerii, Boko Haram zaproponowało wymianę dziewcząt na 16 komendantów swoich bojówek.

– Możemy sobie wyobrazić, z czym te dziewczyny muszą się zmierzyć. To ogromna trauma, gdy jest się tak długo przetrzymywanym przez bojowników z Boko Haram. To duży problem. Nikt dotąd nie był w stanie wskazać, gdzie dokładnie one są. Mamy jednak nadzieję, że zostaną uwolnione z rąk Boko Haram i powrócą do swoich rodzin. To intencja naszej modlitwy i nasza nadzieja. To trudna sytuacja i tylko ktoś, kto jest blisko Boko Haram, kto z nimi współpracuje, może określić, czy są one bezpieczne czy też nie- powiedział ks. dr Ralph Madu.

Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari spotkał się ze społecznością „Bring our girls back”, czyli „Przywróćcie nasze dziewczyny”, która mobilizuje zarówno rząd, jak i organizacje pozarządowe do podjęcia większych starań, by odbić dziewczęta z rąk islamistów.

Islamiści z Boko Haram dążą do wprowadzenia prawa szariatu na terenie Nigerii.

 

 

TV Trwam News/ RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl