fot. PAP/EPA

Budapeszt: trwa międzynarodowa konferencja nt. prześladowania chrześcijan

W Budapeszcie trwa II międzynarodowa konferencja poświęcona prześladowaniu chrześcijan. Do stolicy Węgier przybyli przedstawiciele organizacji pozarządowych, które zajmują się pomocą humanitarną między innymi z USA i  Polski, a także politycy i przedstawiciele kościołów z Bliskiego Wschodu.

Konferencję otworzył we wtorek premier Węgier Viktor Orban. Szef węgierskiego rządu ocenił, że wobec prześladowania chrześcijan „Europa milczy”. Do jego słów odniósł się ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiej Organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który uczestniczy w konferencji.

– Przemówienie pana prezydenta Orbana wybrzmiało bardzo mocno. Mówił, że musimy wychodzić z tego paraliżu, który narzuca poprawność polityczna w Europie. Paraliżuje nasze usta, bo nie mówimy o prześladowaniach chrześcijan i ręce, bo za mało im pomagamy. Druga rzecz, jaką podkreślił to, że nie ma sensu przenosić konfliktów wraz z tymi ludźmi do Europy. Trzeba robić wszystko, by rozwiązywać je na miejscu – wskazał ks. prof. Waldemar Cisło.

Problem prześladowania chrześcijan od kilku lat szczególnie nasila się na Bliskim Wschodzie, między innymi w Iraku i Syrii.

 

RIRM

drukuj