fot. twitter.com/PLinBelgium

W Belgii złożono kwiaty i znicze na prawie 400 mogiłach polskich żołnierzy

Chargé d’affaires Ambasady RP w Brukseli, Paweł Majkut, oraz konsulowie i pracownicy placówki, wspierani przez żołnierzy z polskich przedstawicielstw wojskowych przy NATO oraz SHAPE w Mons, złożyli kwiaty i znicze na prawie 400 mogiłach polskich żołnierzy w 25 miastach rozsianych po całej Belgii.

W upamiętnieniu polskich żołnierzy wzięła też udział społeczność Szkoły Polskiej im. Generała Stanisława Maczka w Antwerpii.

„Złożyliśmy kwiaty i znicze na grobach Polaków rozsianych po całej Belgii. To 400 mogił znajdujących się na 20 cmentarzach. W ten sposób chcemy upamiętnić polskich bohaterów, którzy zginęli w tym kraju. W Belgii nie ma tradycji zapalanie zniczy na grobach, dlatego 1 listopada polskie groby pięknie wyróżniają się wieczorem na cmentarzach w tym kraju” – powiedział Kacper Szyndlarewicz, wicekonsul Ambasady RP w Brukseli.

Jak dodał, placówka dyplomatyczna objęła też patronat honorowy nad belgijską odsłoną piątej edycji międzynarodowego projektu Zapal Znicz na Polskiej Mogile, którą koordynują uczniowie, nauczyciele i rodzice z Polskiej Szkoły w Antwerpii.

„Ta akcja skierowana jest do wszystkich zainteresowanych upamiętnieniem polskich bohaterów i polega na odwiedzeniu grobów oraz zrobieniu i przesłaniu zdjęcia do projektu multimedialnego. To piękna inicjatywa, która wpisuje się w kultywowanie pamięci o bohaterach” – dodał Kacper Szyndlarewicz.

Jak podkreślił, w organizacje uroczystości 1 listopada zaangażowały się polskie przedstawicielstwa wojskowe przy NATO oraz SHAPE w Mons.

„Cieszymy się, że w tym roku mogliśmy wspólnie z polskich żołnierzami uczcić ten dzień. Grobów jest dużo i dlatego tak ważne jest to wsparcie” – wskazał dyplomata.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl