W całej Polsce kwestowano na rzecz odnowy cmentarzy

W środę w uroczystość Wszystkich Świętych przed wieloma cmentarzami w kraju i za granicą odbyły się doroczne kwesty. Pieniądze, przeznaczane m.in. na odnawianie zabytkowych nekropolii, zbierali przedstawiciele świata kultury, nauki, życia społecznego i politycznego.

Jak co roku Warszawiacy zaangażowali się już w 43. kwestę na Starych Powązkach. W tym roku zebrane środki trafią na dalszy ciąg renowacji nagrobków w Al. Katakumbowej. Całość prac wymaga ponad 1,5 mln zł, dlatego potrwa to kilka lat.

Wolontariusz Kacper Dąbrowski podkreślał, że na twarzach osób, które wspierają kwestę, widać satysfakcję z czynienia dobra.

– Ludzie wrzucają, dosyć chętnie pomagają. Każdy tutaj stara się zadbać o to, troszczy się, przychodzi. Później, jak ktoś widzi, że coś jest odnowione, to cieszy się, że mógł pomóc – mówił wolontariusz.  

Kilkudziesięciu kwestujących zbierało także pieniądze na odnowę zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie – jednej z najstarszych nekropolii w Polsce, o wielowyznaniowym i wielonarodowym charakterze.

Kwestę prowadzono również na cmentarzu w Zakopanem, gdzie znajdują się unikatowe nagrobki wielkich Polaków.

Na dolnośląskich cmentarzach pieniądze zbierano m.in. na pomoc bezdomnym.

Ponad 500 wolontariuszy na cmentarzach w Gdańsku, Pruszczu Gdańskim i Straszynie kwestowało w środę na rzecz podopiecznych Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza, najstarszej i największej tego typu placówki w Polsce. Kwestę powtórzą w czwartek oraz sobotę.

Z kolei na Wileńszczyźnie wolontariusze kwestowali m.in. na rzecz odnowy najstarszej nekropolii w Wilnie – cmentarza na Rossie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl