fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

Bale Wszystkich Świętych

Chrześcijanie nie obchodzą halloween. Zamiast tego całe rodziny zaproszone są do tego, by uczestniczyć w balach Wszystkich Świętych, organizowanych przy parafiach.

Dzieci przebrane w stroje zombie, wiedźm, duchów i kościotrupów. Na pozór niewinna zabawa. Zabawa, która może mieć opłakane skutki.

– Tutaj mogą się pojawić bardzo duże problemy duchowe, ja również z takimi problemami miałam do czynienia wśród moich pacjentów, nawet małych dzieci, które przechodziły poważne problemy duchowe właśnie po takich inicjacjach – podkreśla psycholog Anna Wiśniewska.  

Są szkoły, np. w Krakowie, które z myślą o dobru dzieci takich imprez nie organizowały i to pomimo nielicznego głosu ze strony rodziców, by takie wydarzenie miało miejsce.

Sprawą zainteresowały się niektóre media – mówi małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak.

– Są to media lewicowe, które uznały, że nieprzeprowadzenie w jednej klasie, w jednej szkole krakowskiej imprezy halloween jest rzeczą tak straszliwą, która zaburza porządek edukacyjny w całej Polsce, a  nawet poinformowane zostały media zagraniczne – zaznacza Barbara Nowak.

Od lat wiele parafii – i to w całej Polsce – organizuje parady, korowody i Bale  Wszystkich Świętych.

– Prosimy dzieci, by przebrały się za postaci świętych i organizujemy dla nich konkursy związane ze świętymi, zabawę i bal jako alternatywę dla halloween – tłumaczy ks. Krzysztof Homoncik z parafii pw. św. ojca Pio w Gdańsku.

Zdarza się, że przebierają się nie tylko dzieci, ale także ich rodzice. Pomysłów nie brakuje.

– W poprzednich latach była i Matka Boża, i św. Franciszek, i Maksymilian Kolbe, i siostra Faustyna Kowalska, matka Teresa z Kalkuty – wskazuje ks. Wojciech Jaśkiewicz, proboszcz parafii pw. NMP Bolesnej we Wrocławiu Strachocinie.

Propozycja jest także dla nieco starszych.

– Dla młodzieży będzie dodatkowa specjalna Eucharystia wieczorem, procesja z relikwiami świętych, konferencja i spotkanie uwielbienia Pana Boga ze świętymi – mówi ks. Krzysztof Homoncik.

Czyli tymi, o których w sposób szczególny będziemy pamiętać jutro.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl