Wizyta dodająca życia i nadziei

Zakończyła się trzydniowa wizyta apostolska Ojca Św. Benedykta XVI w Beninie. Na międzynarodowym lotnisku „Kardynała Bernardina Gantin” Papieża pożegnał prezydent Yayi Boni. W imieniu ludu Beninu i całej Afryki wyraził ogromne przywiązanie do słów wypowiedzianych przez Papieża. Zapewnił, że rządzący postarają się zniwelować wszystkie formy niesprawiedliwości i nędzy. Ojciec Św. podziękował wszystkim za przygotowanie wizyty. Po raz kolejny zwrócił uwagę na bogactwo duchowe ludzi Afryki. Wskazał na ich szacunek dla rodziny i pracy. Dodał, że kontynent ten mógłby wskazać drogę reszcie świata, jak żyć w prawdziwym braterstwie. Podczas trzech dni wizyty w Beninie Ojciec Św. podpisał i wręczył przewodniczącym Episkopatu Afryki Posynodalną Adhortację Apostolską „Africae munus”, spotkał się m.in. z członkami rządu, dyplomatami, księżmi biskupami, przedstawicielami głównych religii, nawiedził grób kardynała Bernardina Gantin, odwiedził Dom „Pokój i radość” Sióstr Misjonarek Miłości przy Parafii Św. Rity w Kotonu, spotkał się z dziećmi. W przemówieniach zwracał uwagę na potrzebę nadziei, pokoju, solidarności i pojednania. Apelował o braterstwo, szacunek dla człowieka i kontynuację wartości chrześcijańskich.

Hasłem pielgrzymki Ojca Św. do Beninu były słowa z ewangelii św. Marka „Jesteście solą ziemi, jesteście światłem świata”.

Ceremonia pożegnania Ojca św. Benedykta XVI odbyła się na międzynarodowym lotnisku „Kardynała Bernardina Gantin” w Kotonu. Przemówienie pożegnalne wygłosił prezydent Beninu Yayi Boni. Powiedział, że jego kraj czuje się uhonorowany wizytą Ojca Św., która była znakiem Bożego błogosławieństwa. Dodał, że umocni ona wiarę i nadzieję ludzi. W imieniu ludu Beninu i całej Afryki wyraził ogromne przywiązanie do słów wypowiedzianych przez Papieża. Jak powiedział – nauczanie Ojca Św. pomoże Afrykanom żyć w pokoju, sprawiedliwości i pojednaniu, mimo różnic kulturowych, czy religijnych. Przypomniał adhortację posynodalną, którą Ojciec Św. przekazał biskupom kontynentu. Wskazał na ogromną rolę Kościoła w dzisiejszym świecie pełnym przemian. Wyraził pragnienie, by nadal spełniał on misję pogłębiania nadziei, pokoju i umocnienie takich wartości ludzkich, jak przebaczenie i równość. Zapewnił też Ojca Św., że rządzący postarają się zniwelować wszystkie formy niesprawiedliwości i nędzy, aby budować kraj bardziej sprawiedliwym.

Ojciec Św. podziękował prezydentowi za uprzejme słowa i wysiłki podejmowane w przygotowanie wizyty. Podziękował także władzom Beninu, członkom Kościoła katolickiego, biskupom, przewodniczącym krajowych i regionalnych konferencji biskupich, wolontariuszom i wszystkim mieszkańcom Beninu. Powiedział, że spędził te dni w radości i serdeczności. Po raz kolejny przypomniał, że Afryka jest ziemią nadziei. Jak powiedział znajdują się tu prawdziwe wartości, zdolne uczyć świat. Dodał, że wymagają jedynie rozwoju przy Bożej pomocy i z determinacją Afrykańczyków. Zwrócił uwagę, że może w tym pomóc posynodalna adhortacja apostolska „Africae munus”. Wcielanie w życie tego dokumentu powierzył wstawiennictwu ks. kard. Bernardina Gantina. Papież powiedział, że liczne i różnorodne spotkania, które odbył podczas swojej wizyty dowodzą możliwości zgodnego współistnienia w łonie narodu oraz między Kościołem a państwem. Stwierdził, że to nie jest utopia. „Dlaczego kraj afrykański nie miałby wskazać reszcie świata drogę, jaką należy przebyć, aby żyć w prawdziwym braterstwie w sprawiedliwości, opierając się na wielkości rodziny i pracy? Oby Afrykańczycy mogli żyć pojednani w pokoju i sprawiedliwości! Oto życzenie, jakie składam z ufnością i nadzieją, zanim opuszczę Benin i kontynent afrykański” – oświadczył Ojciec Św. i dodał „Niech Bóg za wstawiennictwem Matki Bożej Afrykańskiej błogosławi wam wszystkim!: Niech Bóg błogosławi Benin!”

 



Tekst przemówienia Ojca Św. Benedykta XVI na lotnisku „Kardynała Bernardina Gantin”

Ostatniego dnia wizyty w Beninie Ojciec Św. Benedykt XVI przewodniczył Eucharystii na „Stade de l”amitié” w Kotonu. W homilii zachęcał do pomocy najsłabszym i dalszej pracy na rzecz ewangelizacji kontynentu afrykańskiego. Mszę św. koncelebrowało ok. 200 księży biskupów i tysiące kapłanów z całego świata. Podczas Eucharystii Papież przekazał Biskupom Afryki Posynodalną Adhortację Apostolską „Africae munus”. Następnie w rozważaniach przez południową modlitwą Anioł Pański powierzył Maryi nowy etap otwierający się przed Kościołem Afryki. Zaapelował do wiernych Afryki, by nadal kultywowali chrześcijańskie wartości rodzinne. Adhortację Ojciec Święty podpisał dzień wcześniej w Bazylice Niepokalanego Poczęcia NMP w Ouidah. Jak powiedział podsumowano w niej rozważania na temat pokoju. Są to zebrane głosy troski i synteza prac synodalnych. Jest to dzieło, które wzywa Kościół do bycia jedną rodziną. Podczas ceremonii podpisania adhortacji Papież na ręce przedstawicieli Kościała w Afryce ofiarował kielich.

Podczas pielgrzymki Ojciec Św. Benedykt XVI spotkał się m.in. z członkami rządu, przedstawicielami Instytucji Państwowych, Korpusem Dyplomatycznym i przedstawicielami głównych religii. W przemówieniu przestrzegł przed wizją Afryki, która ją urzeczowia. Papież powiedział również, że Afryka jest kontynentem nadziei, a więc przyszłości, która powinna być budowana z Boża pomocą. Przeanalizował dwa problemy: społeczno – gospodarczy i dialogu międzyreligijnego. Apelował o uszanowanie człowieka, jedność mimo wielu różnic i celów politycznych. Zwrócił uwagę na potrzebę szacunku kontynentu afrykańskiego, który jest wykorzystywany ze względu na zasoby naturalne.

Benedykt XVI nawiedził także grób Kardynała Bernardina Gantin w Kaplicy Seminaryjnej Św. Galla w Ouidah. Kard. Gantin zmarł 13 maja 2008r. w Paryżu. Był m.in. sekretarzem pomocniczym Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Następca Świętego Piotra podarował wspólnocie seminaryjnej ikonę Matki Bożej, która ma opiekować się Beninem i przypominać o jej nieustającej pomocy dla tego kraju.

Podczas odwiedzin Domu „Pokój i radość” Sióstr Misjonarek Miłości przy Parafii Św. Rity w Kotonu Benedykt XVI spotkał się z dziećmi. Dzieci powitały Ojca Św. bukietem kwiatów, bramą z balonów, pięknym śpiewem i tańcem. Ojciec Święty otrzymał od dzieci pamiątkowy obraz ze swoim wizerunkiem na tle Afryki wpisanej w kształt gołębicy. Ta wizyta była zwróceniem uwagi na ogromną rolę rodziny i dzieci we współczesnym świecie, który promuje wartości antyrodzinne. Była również przypomnieniem, że życie jest wartością najwyższą. Benedykt XVI modlił się szczególnie za tych najmłodszych, którzy cierpią z powodu choroby, głodu i wojny. Ojciec Święty zachęcał dzieci, by nie wahały się mówić o Jezusie innym, ponieważ jest On skarbem, którym należy umieć dzielić się wielkodusznie. Benedykt XVI tłumaczył także, czym jest modlitwa.

Przedostatni dzień wizyty w Beninie Benedykt XVI zakończył się spotkaniem z biskupami Beninu w Nuncjaturze Apostolskiej w Kotonu. Ojciec św. podziękował ks. biskupom za trud przygotowania wizyty i 150 lat ich posługi w kraju afrykańskim. Apelował o ożywienie swej świadomości misyjnej. Wyraził radość z podpisania adhortacji posynodalnej

Teksty przemówień Ojca św. Benedykta XVI, które wygłosił podczas podróży apostolskiej do Beninu dostępne są na naszej stronie internetowej.

Wizytę Ojca Św. Benedykta XVI do Beninu – jak wszystkie papieskie podróże apostolskie – jako jedyne polskie media katolickie transmitowały Radio Maryja i TV Trwam. Wydarzenia związane z papieską pielgrzymką na bieżąco komentowali ojcowie z Radia Maryja o. Grzegorz Moj CSsR i o. Zdzisław Klafka CSsR oraz o. Marek Marszałek CSsR z Burkina Faso, o. Wojciech Minta SVD z Paraku w Beninie i o. Władysław Dybaś SVD z Lome w Togo.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl