fot. PAP/Artur Reszko

Wierni obrządków wschodnich rozpoczęli obchody Świąt Wielkanocnych

Wierni obrządków wschodnich rozpoczęli w niedzielę obchody Świąt Wielkanocnych. W tym roku przypadają one tydzień później niż u katolików.

Zmartwychwstanie Pańskie świętowali między innymi grekokatolicy i prawosławni. Podobnie jak w Kościele obrządku łacińskiego, grekokatolicy uczestniczą w Triduum Paschalnym. W niedzielny poranek śpiewają wielkanocną jutrznię, a następnie sprawowana jest Eucharystia.

W wielu miejscach nabożeństwa w związku z pandemią były transmitowane w internecie.

Życzenia wiernym obrządków wschodnich złożył podczas modlitwy „Regina Coeli” Ojciec Święty Franciszek.

– Razem głośmy: Pan rzeczywiście zmartwychwstał! Zwłaszcza w tym czasie próby poczujmy, jak wielkim darem jest nadzieja, która rodzi się z tego, że zmartwychwstajemy razem z Chrystusem. W szczególności raduję się wraz ze wspólnotami katolickimi na Wschodzie, którzy z powodów ekumenicznych obchodzą Wielkanoc razem z prawosławnymi. Niech to braterstwo będzie pocieszeniem tam, gdzie chrześcijanie stanowią mniejszość – powiedział Papież.

W Polsce żyje obecnie około 50 tysięcy grekokatolików oraz prawie pół miliona prawosławnych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl