Watykan zasypany listami do Papieża

Od kilku miesięcy Watykan zalewa lawina listów. Franciszek zapewnia o swej bliskości ze światem, a świat mu tę bliskość odwzajemnia. Każdego tygodnia do Domu św. Marty, czyli na adres Papieża, dociera ok. 30 worków pocztowych, a w nich kilka tysięcy listów i paczek, zaadresowanych do Papieża Franciszka.

Sam Ojciec św. nie jest w stanie przeczytać wszystkich. Pomaga mu w tym czteroosobowa ekipa, która urzęduje w Pałacu Apostolskim, pod kierunkiem ks. Guiliana Galloriniego.

„Ludzie proszą Papieża Franciszka przede wszystkim o pokrzepienie i modlitwę – zdradza ks. Gallorini.

Wiele osób pisze mu o swych problemach i chorobach. Proszą o modlitwę za dzieci. Przedstawiają też trudności materialne. Chcemy, by ci ludzie mogli doświadczyć bliskości Papieża, który interesuje się ich cierpieniem, ich problemami i modli się za nich wszystkich. Niekiedy, na ile to możliwe, przesyłamy te listy do innych urzędów, na przykład prośby o pomoc materialną trafiają do lokalnych oddziałów Caritas, które lepiej mogą sprawdzić, o co chodzi i skuteczniej odpowiedzieć – powiedział ks. Gallorini

Niektóre z owych tysięcy listów, które co tydzień otrzymuje Papież Franciszek, trafiają jednak na biurko Ojca Świętego. Ich selekcja jest delikatnym i odpowiedzialnym zadaniem ks. Galloriniego.

Są to przypadki najbardziej delikatne, jak na przykład sprawy dotyczące sumienia. Sporządza się wtedy streszczenie i za pośrednictwem sekretarzy doręcza się przesyłkę Papieżowi, aby on sam się z tym zapoznał, przeczytał i wskazał, jak mamy odpowiedzieć – mówi ks. Gallorini.

Przyznaje on, że jego praca wymaga wielkiej wrażliwości, aby czytać te listy sercem i znaleźć słowa najpełniej odzwierciedlające wolę Papieża, który chce okazać bliskość i współczucie.

RIRM/Radio Watykańskie

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl