Watykan: rekolekcje Papieża i Kurii Rzymskiej

W Watykanie rozpoczynają się dziś rekolekcje dla Papieża i Kurii Rzymskiej. W tym roku nauki rekolekcyjne głosić będzie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury ks. kard. Gianfranco Ravasi. Tematem rozważań będzie Księga Psalmów.

Ks. prof. Henryk Witczyk – biblista, przewodniczący dzieła Biblijnego Jana Pawła II akcentuje, że te rekolekcje przywodzą na myśl sceny z życiorysu św. Augustyna, opowiadające o finale jego posługi.

Kiedy już słabły jego siły św. Augustyn prosił, aby na ścianach jego mieszkania rozwieszać teksty psalmów i te psalmy czytał, żył – w sensie dosłownym – w świecie modlitwy Księgi Psalmów. Także ten obraz Papieża Benedykta XVI, przeżywającego rekolekcje Wielkopostne, pod kierunkiem ks. kard. Gianfranco Ravasiego przywołującego poszczególne słowa psalmów, to dla mnie bardzo mocna scena, pokazująca jak Papież widzi swoje życie, swoją posługę i jaki wzór stawia każdemu chrześcijaninowi.

Tymczasem w rzymskich kościołach odmawiana będzie specjalna modlitwa w intencji Ojca św. Benedykta XVI. „Za naszego biskupa, Papieża Benedykta XVI, ażeby zwłaszcza w tym momencie, doznał mocy łaski Boga oraz synowskiej miłości wszystkich wierzących” to słowa modlitwy, którą odmówią uczestnicy niedzielnych Mszy św.

Modlitwy za Papieża trwają również w Polsce, m.in. w diecezji warszawsko-praskiej. Liturgicznym modlitwom towarzyszy tam Adoracja Najświętszego Sakramentu.

To jest przede wszystkim modlitwa dziękczynna za blisko 8-letni pontyfikat Benedykta XVI a mamy za co dziękować. Jednocześnie modlimy się za życie i o dalsze trwanie Papieża w Kościele – informuje ks. dr Mateusz Matuszewski liturgista, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji warszawsko-praskiej.

– Nie jest to tylko wypełnienie norm prawno-liturgicznych, które na tą okoliczność życia Kościoła przewidują taki sposób zachowania wiernych. Jest to w dużej mierze też – myślę tu głównie o Adoracjach Najświętszego Sakramentu w naszej diecezji – odpowiedź duszpasterska na potrzeby wiernych. Wierni chcą modlić się za Ojca św. Benedykta XVI bardzo przywiązani do jego osoby i bardzo sobie ceniący jego pokorę, świętość i jego wielką miłość do Kościoła jaką można było z całego pontyfikatu wyczytać – zaznaczał ks. dr Mateusz Matuszewski.

RIRM

drukuj