Ostatnie dni pontyfikatu Ojca św. Benedykta XVI

Przed nami ostatnie dni pontyfikatu Ojca św. Benedykta XVI. Po raz ostatni Papież spotka się z pielgrzymami podczas środowej Audiencji Generalnej. Papież oficjalnie zrezygnuje z urzędu w najbliższy czwartek o godz. 20.

Przed rezygnacją, Ojciec św. w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego spotka się z obecnymi w Rzymie księżmi kardynałami.

O godz. 17. Ojciec św. opuści Watykan i na pokładzie śmigłowca uda się do Castel Gandolfo, gdzie zostanie przyjęty przez duchowieństwo i mieszkańców tego miasteczka.

„Benedykt XVI nie jest zmęczony urzędem – on nie ucieka z urzędu lecz jak sam przyznaje jest już starszym człowiekiem, któremu ubywa sił i dlatego chce tę posługę Piotrową pełnić dalej – ale w inny sposób – jak sam powiedział w modlitwie i medytacji” – akcentuje ks. prof. Krzysztof Góźdź z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Co to oznacza? Co pokazuje przez tę trudną decyzję? Wydaje mi się, że Benedykt XVI pokazuje tutaj dwie sprawy. Po pierwsze pokazuje światu chorobę swego wieku, co jeszcze ważniejsze pokazuje, gdzie jest prawdziwe serce Kościoła. Sercem tym nie jest jakaś aktywność, nieustanna działalność, tworzenie różnych komisji – jak to często bywa – lecz sercem Kościoła jest modlitwa. To miejsce, w którym ludzie się modlą. Papież Benedykt XVI chce się w tym sercu jakby dla Boga „roztopić”.

„Benedykt XVI jest wielkim Papieżem, wielkim teologiem, nauczycielem i osobowością, ale przede wszystkim wielkim świadkiem Chrystusa” – dodaje ks. prof. Krzysztof Góźdź.

W tym kontekście ksiądz profesor akcentuje, że głównym przesłaniem pontyfikatu Papieża Benedykta XVI jest to, aby trzymać się Boga. Papież stał się w ten sposób prawdziwą opoką.

– Głównym dorobkiem tego pontyfikatu jest to, że Ojciec św. Benedykt XVI stał się prawdziwą opoką, skałą, wobec tej nawałnicy z Zachodu, która podważa podwaliny chrześcijaństwa, podważa bóstwo Jezusa Chrystusa. Nikt nie kwestionuje, że Jezus Chrystus historycznie żył, ale podważa się, że był Bogiem i to jest obalanie fundamentów chrześcijaństwa i Kościoła. Papież Benedykt XVI stał się tutaj heroldem, więcej prawdziwym bohaterem na tle tego ataku w bóstwo Chrystusa. Broni niezłomnie podstaw tejże prawdy – dodał ks. prof. Krzysztof Góźdź.

Ojciec Święty w swej bardzo wyrazistej teologii ukazał nam także nowy obraz Boga – Boga, który jest Bogiem miłości. Benedykt XVI w swoim pontyfikacie przyznał także centralne miejsce w życiu Kościoła Słowu Bożemu – to ukazało jego wielką wiarę, jako Papieża – powiedział ks. prof. Krzysztof Góźdź.

Jednocześnie dodał, że w dziełach Ojca św. widać głęboką realizację Soboru Watykańskiego II.

 

Wypowiedź ks. prof. dr hab. Krzysztofa Góźdźa:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl